לשיחה עם נציג
תפריט

מרתפים לרוב נמצאים מתחת לקרקע. הם נראים כמו מקומות מוגנים ובטוחים מכל פגע, אבל זו לא תמיד המציאות. למעשה, מרתפים זקוקים לאיטום איכותי יותר מכל חלל אחר במבנה, דווקא בגלל המיקום שלהם. אז למה כל כך חשוב לבצע איטום מרתפים? איך עושים את זה ואיזה בעל מקצוע יכול לבצע את העבודה? 

איטום מרתפים – עבודה למקצוענים בלבד

שלא כמו עבודות איטום אחרות (גגות וקירות חיצוניים), איטום מרתפים נכנס לקטגוריה של איטום מבנים תת קרקעיים. משום כך מדובר על אתגר קצת שונה, המצריך פתרונות מותאמים, ניסיון מתאים וידע באיתור מקומות רגישים, מהם יכולים לחדור רטיבות ומפגעים אחרים לתוך חלל המרתף.

תכנון פעולות האיטום צריך להתייחס לאתגרים מורכבים, כמו לחצים ממושכים של חדירת מי גשמים לקרקע, עליית מי תהום, נזילת מים מחלקי המבנה העליונים לכיוון המרתף, פיצוץ בצנרת מים חיצונית, שיכול להגיע לקירות המרתף ועוד.

למעשה, תכנון נכון של מערכת האיטום במרתף הוא המפתח להגנה מלאה על קירות המרתף, הרצפה והתקרה מפני חדירת מים, שכן רוב בעיות האיטום במרתפים נובעות מתכנון לקוי, שאינו יסודי או מקצועי מספיק,  מה שיכול ליצור מרתף חשוף באופן קבוע לנזקי רטיבות ונזקי מים.

איך מבצעים איטום מרתף איכותי?

כדי להבטיח איטום יסודי ואיכותי במרתף, יש להקפיד ליישם את האיטום במהלך שלבי הבנייה. אם המרתף כבר בנוי ויש בו בעיות איטום, קשה יותר לתקן את הליקויים, אך עדיין אפשר לעשות זאת, בעזרת בעלי מקצוע מיומנים וחומרי איטום מתאימים.

להלן רשימה של חומרי איטום המתאימים לאיטום מרתפים ואלמנטים תת קרקעיים

  • B-TECH 422 – חומר איטום ביטומני דו רכיבי, מיושם בהתזה ומתייבש מהר. החומר יוצר שכבת איטום גמישה, עמידה, בעלת כושר הידבקות גבוה במיוחד. החומר עמיד גם בפני מים עומדים, מאפשר יצירה של שכבת איטום בכל עובי נדרש, ניתן ליישום אף על משטחים לחים ואף מגן מפני מעבר של גז ראדון וגזי קרקע אחרים.
  • נאפופלקס פרופיטק 1חומר איטום ביטומני מועשר בפולימרים, ניתן ליישום בהתזה, או מריחה, ליצירת שכבת איטום בעובי הרצוי. יוצר שכבת איטום גמישה, המתאימה לגישור על פני סדקים רחבים. אינו פולט אדים מזיקים, עמיד לאורך זמן רב, מצמצם מעבר אדים וקל ליישום.
  • ספירגום 412 חומר איטום ביטומני מועשר, מתאים ליצירת שכבת איטום עבה, במריחה, או התזה.
    ניתן ליצור שכבה אחת בעובי 5 מילימטר. יוצר שכבת איטום גמישה, עמידה בפני טווח רחב של טמפרטורות, קל ליישום, מתאים למשטחים אנכיים ואופקיים ואף לצורך גישור על סדקים מעל 2 מילימטר.

הכנה לפני איטום מרתף

בכל עבודת איטום, הכנה טובה היא השלב החשוב ביותר. תפקידה של הכנה טובה הוא להבטיח יעילות אופטימלית של חומרי האיטום. 

למעשה, עבודת הכנה מקצועית היא קריטית לטובת המשך של תהליך איטום מרתף, שכן הכנה שאינה מספיק יסודית ואיכותית, יכולה לגרום ליישום לקוי של חומרי האיטום ולפגוע בהצלחת התהליך.

ההכנה כוללת הסרה של שכבות הקיר – צבע, טיח, אריחים, מילוי – עד לחשיפה מלאה של משטח הבטון (במידה ומדובר במבנה שכבר קיים).

יש לחצוב עוד לעומק הקיר אם מוצאים סימני חלודה ורק לאחר מכן אפשר להתחיל בתהליך האיטום, על ידי יישום יסודי של חומרי איטום איכותיים וכן חומרים המגנים על שלד הברזל של המבנה מפני רטיבות וחלודה.

לסיכום, איטום מרתפים הוא עבודה מורכבת, המצריכה רמה גבוהה של מיומנות, מקצועיות וידע. איטום נכון ואיכותי של המרתף, מבטיח לבעלי הנכס שקט נפשי לשנים ארוכות, שומר על בריאותם של בני הבית ועל הערך הכספי של הנכס. למידע נוסף, צרו איתנו קשר.