לשיחה עם נציג
תפריט
 • מה זה בניה ירוקה?
  בנייה ירוקה היא בנייה בת קיימא, כלומר כזו השמה דגש על האופן שבו פרויקטים של בנייה יכולים לצמצמם את הנזק הנגרם לקרקע ולסביבת הפרויקט, ואף לתרום ולשפר את המרחב הסביבתי והקהילתי באזור. בנייה בת קיימא היא בנייה המתייחסת לנושאים כמו חיסכון באנרגיה ומים, צמצום פסולת ופליטת חומרים מסוכנים בתהליך הבנייה, שימוש בחומרים שתהליך הייצור שלהם גם הוא מתחשב בסביבה ועוד. בנוסף, הטכנולוגיות המתקדמות הקיימות היום מאפשרות שימוש בחומרים ממוחזרים, מתכלים וידידותיים יותר לסביבה, אשר תורמים גם הם לצמצום הפסולת והזיהום.
 • מה זה EPD?
  ה-EPD (Environmental Product Declaration) הוא למעשה הצהרה המודדת את הערך הסביבתי של המוצר. המידע המוצג בהצהרות אלו נובע מניתוח מחזור החיים (LCA) של המוצרים, אשר מנגיש מידע על שרשרת האספקה של המוצר ועל השפעתו על הסביבה. כך, מתקבל מידע על תהליכי הייצור של המוצר, האם הוא מזהם (ואם כן, באיזו רמה), האם הוא מיוצר מחומרים ממוחזרים, האם ניתן למחזר אותו בסוף השימוש, מהי כמות האנרגיה החשמל והמים אשר השתמשו בהם בתהליך הייצור, כיצד הוא משפיע על סביבתו (פליטת חומרים לאוויר, למים או לקרקע) ועוד. בעזרת הצהרה זו, ניתן להעריך עד כמה המוצר ידידותי לסביבה והאם הוא מעניק קרדיט לבניה ירוקה.
 • כמה נקודות אפשר לצבור בפרק החומרים בת"י 5281?
  התקן לבניה ירוקה (ת"י 5281) מכיל בתוכו שמונה פרקים המתייחסים להיבטים שונים בתהליך בניית מבנה, כאשר אחד מפרקים אלו הוא פרק החומרים בהם משתמשים לבניית המבנה. פרק החומרים יכול להעניק עד 11.5 נקודות למבנים המיועדים למגורים ועד 14 נקודות למבנים אשר אינם מיועדים למגורים (כדוגמת מבני משרדים, מסחר, חינוך, בריאות ועוד). באופן כללי, בפרק החומרים ניתן לצבור בין 8-10% מהניקוד הכולל של מבנה ירוק. סוגי חומרים שונים מקנים ניקוד שונה, כאשר ישנה התייחסות לחומרים בעלי תו ירוק, ממוחזרים, בעלי היתרים בינלאומיים (LCA\EPD), חומרים בייצור מקומי ועוד.
 • כמה עולה לבנות ירוק?
  כשמסתכלים על עלות מול תועלת, ניתן לראות בבירור את המשוואה ולאן המאזניים נוטות. עלות של בניית מבנה ירוק אולי יקרה יותר בכ-1.5% מבניית פרויקט "רגיל", אך בטווח הארוך השקעה זו מוחזרת במהרה. יישום של אלמנטים ידידותיים לסביבה (החל מחומרים ועד למערכות מים, חשמל ומיזוג) מביא לחיסכון של כ-26% באנרגיה הנצרכת בבניין. בניה ירוקה היא בניה יעילה יותר. וככזו, היא גם מובילה לחסכון משמעותי בהוצאות המבנה.
 • כמה כוכבים אפשר לצבור בתקן הבניה הירוקה 5281?
  ת"י 5281 מאפשר לצבור עד 5 נקודות, כאשר מבנה ירוק יוגדר כמבנה אשר צבר לפחות כוכב אחד. כדי להגיע לכוכב אחד, יש לצבור 55 נקודות בקטגוריות השונות של התקן. חשוב לדעת, שישנם קטגוריות וסעיפים אשר מהווים תנאי סף אשר חייבים לעמוד בהם על מנת לקבל את הניקוד ואת הדירוג הירוק. לאחר שעומדים בתנאי הסף הללו, הקבלן יכול לבחור באילו קטגוריות הוא רוצה "לממש" את הנקודות וניתנת לו זכות הבחירה (כלומר, הוא יכול להחליט לאיזה מהקטגוריות לתת יותר/פחות משקל בחומרים ובמערכות שהוא מיישם בפרויקט שלו).
 • שמעתי הרבה על LEED. מה זה?
  תקן ה-LEED הוא למעשה שיטת ניקוד המעודדת בניה של מבנים ירוקים ידידותיים לסביבה. מתייחס לפרויקטים בתחומי הבניה הרוויה, הפרטית והמסחרית, מוסדות ציבוריים ועוד. הניקוד ניתן על פי מספר קטגוריות, ביניהן אנרגיה ואטמוספירה, אתרים ברי קיימא, מערכות מים יעילות, שימוש בחומרים ירוקים וידידותיים לסביבה ואיכות הסביבה הפנימית של המבנה. מוצרים או מערכות אשר מייעלים את צריכת האנרגיה, חוסכים במשאבים, בעלי תו ירוק, ידידותיים לסביבה, בעלי ניתוח מחזור חיים (EPD\LCA) יעניקו קרדיט ויאפשרו צבירת נקודות LEED לבניה ירוקה.