לשיחה עם נציג
תפריט

ימי הקיץ הופכים חמים יותר מתמיד – הטמפרטורות עולות משנה לשנה. משבר האקלים עושה לנו קיץ חם יותר ואם כל זה לא מספיק, אז תמיד מרגיש לנו חם יותר מהטמפרטורה האמיתית בחוץ.

אחד הפתרונות החשובים ביותר לצמצום אפקט ההתחממות הוא טיפול במה שנקרא איי חום עירוניים – מוקדי התחממות שנובעים מתכנון, בניה, שימוש לקוי כמו למשל גגות כהים שקולטים את חום השמש, מחממים את הבניין ואת כל הסביבה. 

הלבנת גגות היא דרך אחת מני רבות אחרות, להפחית את החום העירוני, אבל יש לה עוד הרבה יתרונות. 

אז למה כדאי לעשות הלבנת גגות? איך זה מתבצע והאם יש חומרים מומלצים לביצוע הלבנת גגות?

הלבנת גגות - כמה זה חשוב בימינו?

מדוע צריך לבצע הלבנת גגות?

הלבנת גגות נעשית לרוב לקראת ימי הקיץ החמים, על גבי גגות כהים, שמכילים חומרי איטום או ציפוי כהים.

למה זה חשוב? מכמה סיבות:

  1. חומר איטום כהה סופג את אור השמש, גורם להתחממות של חומר האיטום ושל המבנה. לעומת זאת צבע לבן הוא רפלקטיבי. הוא לא סופח את חום השמש ולכן מפחית את התחממות המבנה ומשמש באופן אפקטיבי גם לצורך בידוד המבנה מפני חום.
  2. התחממות חומרי איטום גורמת להם להיפגע מנזקי השמש במהירות. חומרי איטום שונים יכולים להתקלף, להתנפח ואף להתרכך ולנוע באופן הפוגע באיכות האיטום.
  3. בזכות הרפלקטיביות של הצבע הלבן, גג מולבן מסייע בהקטנה של איי חום עירוניים (סביבה מלאכותית מושכת חום בתוך העיר ותורמת להתחממות של העיר באופן כללי).
  4. הלבנת הגג מובילה בעקיפין לחיסכון בהוצאות האנרגיה והחשמל- אם המבנה מתחמם פחות, אז יש פחות צורך בשימוש במיזוג אוויר.
  5. תקן 5281 לבנייה ירוקה מתייחס לנושא הגגות, והלבנתן מעניקה נקודות לבניה ירוקה.

איך מבצעים הלבנת גגות?

התשובה הפשוטה ביותר היא: הלבנת גגות מבצעים על ידי מריחת חומר בעל צבע לבן מעל חומר האיטום הכהה על הגג שלכם. קיימים חומרי הלבנה שונים, הבולט ביניהם (או הוותיק ביניהם) הוא הסיד. עם זאת, כיום קיימים חומרים מתקדמים, יעילים יותר ועמידים הרבה יותר מאשר סיד לצורך הלבנת גגות.

בחירת סוג החומר צריכה להתבסס על רמת העמידות והאיכות של ההלבנה שאתם רוצים לבצע אבל גם על סוג חומר האיטום שיש לכם על הגג. כמו כן, על מנת לקבל ניקוד לבנייה ירוקה על הלבנת הגגף חשוב להשתמש במערכות המקיימות את הדרישות של התקן, כמו למשל מערכות לאיטום והלבנת גגות, להן מקדם SRI (מקדם המציין את מידת החזר קרני השמש של החומר) מעל ל0.78.

חומרים מומלצים לביצוע הלבנת גגות

קיים מגוון חומרים ייעודיים להלבנת גגות, אשר ביניהם כדאי לבחור כאמור את החומרים העמידים יותר, ואלו שמעניקים ניקוד לפי תקן 5281 לבנייה ירוקה, ביניהם:

DESMOPOL PU זהו ציפוי נוזלי פוליאוריטני טהור, חד רכיבי, לאיטום מפני מים, המאפשר יצירת ממברנה אלסטית ורציפה ללא מישקים. החומר מספק יציבות, עמידות ואיטום בפני מים, עמידות גבוהה בפני שחיקה ולבסוף יוצר משטח בעל גימור אחיד ללא מישקים, בעל תכונות ניקוי ותחזוקה אופטימליים.

TECNOTOP 2Cשרף פוליאוריטאני דו רכיבי דקורטיבי לרצפות, המשמש כמוצר משלים ל-DESMOPOL PU

החומר מספק הגנה מלאה בפני קרינת UV ביישום על גגות שטוחים או משופעים. יוצר שכבה קשה ורציפה, עם עמידות מכאנית גבוהה נגד שחיקה, לחץ, בליה, טמפרטורות גבוהות וקרינה. קל לניקוי ותחזוקה. בעל מקדם SRI הגבוה ביותר בארץ, 0.81.

לסיכום, א.צ. טכנולוגיות מתקדמות לבניה ממליצה לבצע הלבנת גגות לקראת ובימי הקיץ החמים של ישראל, על מנת ליהנות מהיתרונות הרבים שלה- מפחיתה את החום הנקלט בגג ובמבנה, מובילה לחיסכון בחשמל (מדליקים פחות מיזוג), מגנה על מערכת האיטום הקיימת בגג ועוד, צרו קשר למידע נוסף.