לשיחה עם נציג
תפריט

שיטות הבנייה הולכות ומתפתחות במרוצת השנים. אם בעבר זמן הבנייה היה לוקח שנים רבות, כיום ניתן לראות כיצד תוך שנים ספורות קבלנים מצליחים להרים פרויקטים של בנייה גדולים, הכוללים בנייה של כמה בנייני מגורים זה לצד זה.

בפרויקטים מסוג זה יש צורך למצוא שטח ייעודי ופנוי להקמת כמה מבני מגורים, כך שהשטח יוכל להכיל מספר בניינים גדולים ואפילו שכונה חדשה שתוקם באזור. לפני הקמת פרויקטים מסוג זה יש צורך לקבל את כל האישורים הנדרשים, שכוללים גם בחינה ואישור של השטח המיועד לבנייה מבחינת קרקע יציבה וטובה שניתן לבנות עליה.

מהו תפר התפשטות בבנייה

בפרויקטים המורכבים מכמה בנייני מגורים או משרדים, ניתן לראות כיצד הבניינים נמצאים בסמוך אחד לשני, ולעתים אף מחוברים אחד לשני באמצעות יסודות או קירות שונים. במהלך בנייה של מספר יחידות מבנה חשוב להעניק מרווח מתוכנן בין שני אלמנטים במבנים אלו, הנקראים גם תפר התפשטות.

מרווח זה מיועד לתת פתרון אידאלי למקרים של תזוזות טבעיות המתרחשות בין המבנים האלו. התזוזות הינן תהליך טבעי שיכול להתרחש במרוצת השנים כתוצאה משינוי טמפרטורה, תשושה של הקרקע עליה הבניינים ניצבים, שינוי כימי של חומרי הבנייה ועוד.

חשיבות אטימת תפרים ומחברים

כדי ליצור את אותם מרווחים מתוכננים בין אלמנטים במבנה, יש לתכנן מבעוד מועד באמצעות מהנדס בנייה את גודל המרווח הרצוי בהתאם לאזור הבנייה. חוסר יישום של תפר התפשטות עלול לגרום לבעיות ונזקים במבנה כמו סדקים, פיצוצים בבטון ובקירות ובמקרים חמורים אף לבעיות בטיחות בשלד הבסיסי של המבנה שעלול לסכן את כל הדיירים.

יצירת המרווח נעשית באופן מבוקר ומתוכנן, כך שלאחר יישום מרווח זה יש צורך לאטום אותו באופן איכותי לקבלת מבנה שלם מבחינה אסתטית ובטיחותית כאחד. חוסר אטימה של המרווח עלול לגרור בעיות כמו נזילות מים, רטיבות והיווצרות עובש שעלול לגרום לנזק במבנה. את אטימת תפר ההתפשטות ניתן לבצע באמצעות מגוון חומרי איטום איכותיים הקיימים היום בשוק.

חומרי איטום לתפרים ומחברים

חומרי האיטום לתפרים ומחברים צריכים להיות חזקים ועמידים במיוחד, ובעלי תכונות אלסטיות גמישות כך שיוכלו להתפשט או להתכווץ בהתאם לתזוזות הטבעיות המתרחשות במבנה. חומרי איטום שאינם מקצועיים עלולים לגרום לבעיות משתנות כמו נזילות מים, או חדירה גדולה של מים אל תוך המבנה בעונת החורף הגשומה.

צורות וחומרי האיטום הקיימים כיום מגוונים ורבים, ביניהם ניתן למצוא חומרי איטום העשויים מחומרים פוליאוריתניים בעלי גמישות ואלסטיות גבוהה, רצועות העשויות PVC, מגוון יריעות איטום ביטומניות ועוד. הבחירה של חומר האיטום מוכרח להיעשות על ידי אנשי מקצוע בתחום, כך שהאטימה של התפרים והמחברים בין הבניינים תהיה האידאלית ביותר.

איטום תפרים ומחברים עם עצרי מים

חומר האיטום הטוב ביותר הינו עצרי מים מסוג פולימרי. זהו חומר בעל חוזק וגמישות גבוהה, כך שאיכות האטימה היא הטובה ביותר וגם גמישה בהתאם לתזוזות ושינוי המבנה בהתאם לקרקע, טמפרטורה לחצים המופעלים על המבנה ועוד.

עצרי המים הינם חומרים מוכנים הניתנים ליישום על גבי תפרים שונים המתוכננים במהלך הבנייה, כך שניתן להשתמש בהם באופן פשוט ומהיר. אחד מעצרי המים המומלץ ליישום הינו עצר מים העשוי מגומי טבעי, כך שהוא מבטיח גמישות מרבית וגם מסוגל לספוח אליו מים ונוזלים שונים העלולים להיווצר בין תפרי התפשטות במבנה. כאשר חומר זה מגיע במגע עם מים פעילים, הוא מתנפח וכך יוצר את האטימה הדרושה למניעת חדירה של מים בין המרווח המתוכנן שנוצר בבנייה.