לשיחה עם נציג
תפריט

חומרי הבנייה מורכבים מסוגים שונים של חומרים. בין החומרים הנפוצים ביותר בתחום הבנייה ניתן למצוא את הטיח, זהו כיסוי חיצוני או פנימי המיושם על גבי הקירות או התקרות של המבנה אותו בונים. כיום משתמשים בטיח כחומר העיקרי לעבודות גמר בבניה, ובנוסף גם כחומר איטום ובידוד איכותי המגן על חדירת חום או קור מבעד לקירות המבנה.

על ההבדלים בין טיח צמנט לטיח גבס

מהו טיח ומה השימושים העיקריים בו

את הטיח מיישמים לרוב על גבי בלוקים או בטון המשמשים כבסיס של המבנה, הטיח מעניק מעין שכבת כיסוי המבודדת ואוטמת באופן סופי את הבסיס שנוצר. לאחר יישום הטיח וייבוש החומר, נהוג לצבוע את קירות או תקרות המבנה ישירות על גבי חומר הטיח שיושם והוחלק. ניתן לראות בבניינים רבים ברחבי הארץ כיסוי של מלט חיצוני המיושם על גבי קירותיו החיצוניים של המבנה, כאשר עבודת הגימור של הטיח היא בסגנון שפריץ – שזהו מרקם גבשושי ולא אחיד המעניק מראה שונה ומעניין לקירות החיצוניים של המבנה.

בתקופת מצרים העתיקה גילו את תכונות השילוב של חומרים ואבקות שונות כמו סיד, גבס ומים ואיתם השתמשו בתהליכי הבניה בעת העתיקה. כיום הטיח המודרני מורכב משילוב של חומר מליטה העשוי צמנט וסיד או גבס ומעורבב עם חול דק.

טיח צמנט

המושג צמנט מתייחס לתיאור של המילה דבק. בתחום הבניה משתמשים בטיח צמנט לצורך כיסוי של קירות ותקרות, וגם לצורך איטום ובידוד של המבנה בתצורה הסופית שלו. טיח הצמנט מורכב משילוב של חומר צמנטי המורכב משילוב של סיד וחול שאליו מוסיפים מים, וכך נוצרת תערובת רכה ונוחה לעבודה ויישום על גבי בלוקים ומבנים.

שיטת הבניה והשימוש בטיח צמנט הייתה נהוגה לרוב בארץ לפני יותר מעשרים שנה, אז נהגו ליצור את תערובת טיח הצמנט באתר הבניה, כאשר ערבוב החומרים ליצירת הטיח נעשו במקום הבניה עצמו. דבר זה גזל כוח עבודה גדול מאוד, יחד עם לכלוך וחוסר סדר רב.

כיום נוהגים אחרים עם טיח צמנט. את הטיח מייצרים במפעלים כאבקה, אותה אורזים בתוך שקים מוכנים המשונעים אל אתר הבניה – וכל שנותר לעשות הוא לערבב אבקה זו עם מים לצורך קבלת חומר הטיח לעבודה.

על ההבדלים בין טיח צמנט לטיח גבס

טיח גבס

השימוש בטיח גבס בארץ החל לפני עשרים שנה. טיח הגבס עשוי ברובו מגבס, אליו מוספים גיר, אבן פרליט ועוד תוספים שונים. טיח הגבס מיועד ליישום על גבי בלוקים, קירות ותקרות הנמצאים בתוך המבנה ולא מחוצה לו. כמו הטיח הצמנטי, גם טיח הגבס מיועד לכיסוי, איטום ובידוד של מבנים וגם כהכנת הקיר לצבע.

כיום ניתן לראות כי העדפה בקרב אנשי הבניה היא בשימוש עם טיח גבס, מכיוון שהוא מעניק נוחות וקלות עבודה, בגלל המשקל הנמוך של תערובת הטיח. נוסף על כך טיח הגבס מעניק כיסוי גבוה הרבה יותר לעומת הטיח הצמנטי, כאשר 1 ק"ג מסוג טיח גבס שווה בכושר הכיסוי שלו ל-2 ק"ג של טיח צמנטי לצורך כיסוי.

איזה סוג טיח עדיף יותר ליישום בבניה

ניתן לראות בשנים האחרונות כי קיימת העדפה ברורה בתחום הבניה ביישום של טיח גבס, לעומת טיח צמנט. הסיבות לכך הן נוחות העבודה עם טיח הגבס – כאשר את טיח הצמנט יש ליישם לפחות בשתי שכבות במרווחי זמן ארוכים, את טיח הגבס מספיק ליישם בפעם אחת ובהתאם לעובי הכיסוי הדרוש, ללא צורך בהרטבה של פני השטח לצורך יישום שכבת הטיח כמו שנהוג לעשות עם טיח צמנט.