לשיחה עם נציג
תפריט

אחת משיטות האיטום הנפוצות בישראל היא איטום באמצעות יריעות זפת לאיטום. יריעות איטום אלו משמשות לצורך איטום פנימי וחיצוני של חלקי הבניין וביניהם איטום הגג, הרצפות, איטום מרתפים וקירות. יריעות איטום משמשות גם לאיטום מבנים תת קרקעיים וכן מאגרי מים ובריכות. בישראל נעשה שימוש בשלושה סוגים עיקריים של יריעות: יריעות איטום ביטומניות, יריעות איטום PVC ויריעות איטום EPDM. להלן סקירה של סוגי היריעות, שימושיהן, והיתרונות והחסרונות של כל אחת מהשיטות.

 

יריעות איטום ביטומניות

יריעות איטום ביטומניות הן הנפוצות ביותר בארץ. היריעות עשויות מביטומן, חומר שהוא תוצר לוואי של תהליך זיקוק הנפט, הדומה בתכונותיו לזפת. הביטומן נמצא בתוך מעטפת עמידה המעניקה לו הגנה מפני שינויי טמפרטורה קיצוניים ומספקת ליריעה עמידות מפני פגיעה מכאנית. יריעות איטום ביטומניות משמשות בעיקר כיריעות לאיטום הגג, מרפסות וגגות מרוצפים, אך גם לאיטום מרתפים, מבנים תת קרקעיים ורצפות. את היריעות הביטומניות ניתן ליישם ישירות על גבי הבטון החשוף או על גבי גגות שעברו תהליכי זיפות. היריעות פחות מתאימות לשימוש על גבי גגות שעברו איטום אקרילי או איטום בחומרים צימנטים הידראולים.  יריעות איטום ביטומניות מגיעות בגלילים בגדלים שונים, והן מוצמדות אל המשטח וזו אל זו באמצעות ריתוך. בטרם הנחת היריעות יש להניח שכבת יסוד ביטומנית ו/או שכבת זפת.

יריעות איטום לגג

יתרונות השיטה: יריעות איטום לגג ביטומניות נחשבות לחומר איטום אפקטיבי, עמיד וגמיש, המחזיק מעמד לאורך זמן. הן עמידות בפני פגיעות מכאניות, אינן נהרסות בשמש ויש להחליפן רק אחת לעשר שנים. במידה ומתגלה כשל באיטום ניתן לבצע תיקון מקומי של היריעה בקלות. בנוסף, היריעות מגיעות עם ציפוי אגרגט עליון בהיר, המעניק הגנה מפני קרני השמש וחוסך את הצורך במריחת שכבת הלבנה.

חסרונות: השיטה נחשבת יקרה יחסית בשל הצורך בעבודות הכנה מדוקדקות של הגג והדיוק הנדרש בעת הנחת היריעות. כמו כן, במידה ועל הגג מותקנים אביזרים כגון דודי שמש, יש לפרק את האביזרים בתחילת העבודות ולהחזירם בסיום, מה שמאריך את זמן העבודה ומייקר אותה.

 

יריעות איטום PVC

היריעות עשויות מ- Polyvinyl Chloride, חומר סינתטי המשמש למגוון שימושים בתעשייה ובחיי היום יום. יריעות איטום אלו שייכות למשפחת החומרים התרמופלסטיים, חומרים בעלי תכונות פלסטיות החוזרים למצבם המקורי לאחר חימום. תכונה זו מאפשרת למעשה לרתך את  היריעות זו אל זו באמצעות שימוש באוויר חם או בממיסים, ובכך ליצור יריעות גדולות המותאמות לגודלו לצורתו הגאומטרית של משטח העבודה.

יריעות איטום אלו מתאימות לאיטום גגות, בריכות ומאגרי ים. מתאימות במיוחד לגגות משופעים או קלים. את יריעות האיטום לא מרתכים לגג אלא מניחים אותן באחת משתי השיטות הבאות, בהתאם לתשתית הקיימת: הנחה חופשית – בשיטה זו מניחים את יריעות האיטום על גבי המשטח באופן חופשי עד שהמשטח מכוסה כולו ומקבעים את היריעות רק להיקף הגג. נהוג לפזר על גבי היריעות שכבה של חלוקי נחל כדי לקבע את היריעה למקומה ולהגן עליה מפני הרוח. הדבקה – ניתן לקבע את יריעות ה- PVC באמצעות הדבקה מלאה או חלקית של היריעות למשטח באמצעות דבק מיוחד. שיטה זו מתאימה יותר לגגות משופעים או גגות קלים שאינם יכולים לעמוד בעומס המשקל של חלוקי הנחל. את היריעות ניתן ליישם על גבי הבטון החשוף אך נהוג לפני כן להניח שכבת בידוד. הן אינן מתאימות ליישום על גבי יריעות איטום ביטומניות.

יתרונות: נחשבות לחזקות במיוחד ומחזיקות מעמד למשך שנים. יריעות PVC נחשבות לעמידות גם בפני קרינת השמש (UV), תקיפת כימיקלים, בקטריות וחדירת שורשים. הן קלות יותר בהשוואה ליריעות ביטומניות ועל כן מתאימות במיוחד לגגות קלים. עבודת האיטום מהירה שכן אינה דורשת הלחמה. היריעות מגיעות בצבע לבן כך שאין צורך להוסיף שכבת הלבנה.

חסרונות: רגישות יותר לפגיעה מכאנית. במידה וישנו כשל מקומי, קשה מאוד לאתר את מקורו שכן המים חודרים אל מתחת לשכבה והרטיבות מתפשטת מתחת לכל שכבות האיטום. המקרה כזה יש צורך בהרמה של כל שכבת האיטום והחלפתה. בנוסף, ישנם מקרים בהם היריעות נמתחות או מתעוותות, מה שגורים להיווצרות שלוליות גדולות או להתנתקות היריעות מהקיר.

 

יריעות איטום EPDM

יריעות איטום אלו משתייכות למשפחת החומרים התרמוסטיים, חומרים המתרככים בזמן חימום ומתקשים באופן בלתי הפיך בחימום נוסף. מדובר למעשה בסוג של פלסטיק סינתטי בשם Ethylene Propylene Diene Monomer. יריעות איטום אלו דומות ליריעות האיטום העשויות PVC, והן משמשות גם כן לאיטום גגות, בריכות, מאגרי מים ועוד. מתאימות במיוחד לגגות קלים או משופעים. שיטת ההנחה של היריעות זהה לזו של יריעות איטום מסוג PVC: הנחה חופשית בשילוב עם הנחת חלוקי נחל או הדבקה מלאה/חלקית. הן אינן מתאימות ליישום על גבי יריעות איטום ביטומניות.

 

יתרונות: יתרונן הגדול של יריעות אלו הוא משך החיים הארוך שלהן, ארוך יותר מכל מוצרי האיטום האחרים הקיימים בשוק (12-25 שנה). הן עמידות במיוחד בפני קרינת שמש, טמפרטורות קיצוניות או שינויי טמפרטורות. נחשבות לגמישות וחזקות. הן אינן דורשות תחזוקה מיוחדת ומגיעות בצבע בהיר החוסך את הצורך בהלבנה.

 

חסרונות: בדומה ליריעות ה- PVC , גם כאן אם קיים כשל ביריעה קשה מאוד לאתר אותו ותיקון המצב יצריך הרמה מלאה של היריעות, ייבוש המשטח והנחת יריעות חדשות.

 

יריעות האיטום האיכותיות מבית א.צ. משמשות בפרויקטים רבים של איטום מבנים ברחבי הארץ.