לשיחה עם נציג
תפריט

לאחר מלחמת המפרץ, ובעקבות שיגור טילים אל מדינת ישראל, הוחלט כי תושבי המדינה זקוקים למרחב מוגן ובטוח נגד מתקפות עתידיות העלולות להתרחש. משום כך כל פרויקט בנייה חדש שהחל לאחר שנת 1991, מחויב לכלול בתכניותיו גם הקמת מרחב מוגן העומד בתקן הארצי על פי הנחיות פיקוד העורף. 

המטרה של המרחב המוגן היא להגן על הנמצאים בו מפני מתקפות הכוללות שימוש בחומרי נפץ, נוסף על הגנה מפני תקיפות עם נשק בלתי קונבנציונלי הודות לאטימת המרחב מפני גזים רעילים. לכן, פיקוד העורף הוציא הנחיות ודרישות מיוחדות הנוגעות לאופן בו יש לבנות מרחבים אלו, כולל תנאים והגבלות על החומרים המיושמים על גבי קירות הפנים, כדוגמת הטיח. 

החשיבות של טיח בעל תו תקן ליישום במרחבים מוגנים

על פי הנחיות פיקוד העורף, מלבד דרישות קונסטרוקטיביות אשר נוגעות לבניית שלד הממ"ד (כדוגמת עובי הבטון המזוין), ישנן דרישות הנוגעות גם לחיפוי הממ"ד מצידו הפנימי, וזאת על מנת למנוע מצב של פגיעה בשוהים בחדר במקרה של פגיעת חומר נפץ. לדוגמא, יש ליישם שכבת טיח דקה אך חזקה דיה על גבי הקיר, שלא תעלה על משקל מסוים, כך שבמקרה של התנתקות הטיח מהקיר, הוא לא יהווה סכנה לאדם. דוגמא נוספת היא יישום רשת על גבי שכבות הטיח, כדי למנוע התנתקות של חלקי טיח במקרה של פגיעת חומרי נפץ. 

אז אילו תכונות צריכות להיות לטיח המיושם במרחב מוגן?

טיח הפנים אשר מיושם על קירות המרחב המוגן, צריך לעמוד בפני הדף של פיצוץ כתוצאה משיגור טילים, וכך למנוע התנתקות של חלקי טיח ופציעה ו\או נזק לאדם. לכן, כאשר מיישמים טיח על גבי קירות הפנים, פיקוד העורף דורש כי החומר יהיה בעל כושר הידבקות מספק כדי שיעניק את המעטפת המתאימה.  

סוגי טייחים מומלצים לקירות פנים של מרחבים מוגנים

  • טיח רב תכליתי 555 –טיח מוכן לשימוש עבור קירות פנים וחיצוניים, בעל תו תקן ישראלי ותו ירוק ומתאים לדרישות פיקוד העורף ליישום כטיח לממד. הטיח "נושם" ומאפשר מעבר של אדי מים כדי למנוע היווצרות של לחות העלולה לגרום לטחב ולעובש. הטיח הרב תכליתי משמש ליישור קירות וכשכבת יסוד ומגן במערכת טיח תרמי לממ"ד.  
  • טיח צמנטי לממ"ד 525 – טיח לקירות פנים המתאים לממ"ד על פי דרישות פיקוד העורף. משמש ליישור קירות של מרחבים מוגנים, ומתאים כשכבת יסוד ומגן לטיח תרמי בממ"ד.
  • טיח תרמי 400 – טיח לבידוד מפני חום וקור (חוסך באנרגיה), לשימוש פנימי וחיצוני. בעל תו תקן ישראלי ועומד בדרישות ת"י 5075 ו-1045. מאושר על ידי פיקוד העורף כטיח מבודד לממ"ד, מונע עיבוי והיווצרות עובש.  

א.צ. שיווק והפצה מתמחה בפיתוח טכנולוגיות בנייה מתקדמות לתחום הפרטי ולתחומי התעשייה. אצלנו ניתן למצוא מגוון טייחים איכותיים למרחבים מוגנים העומדים בתקנות פיקוד העורף – מוזמנים ליצור אתנו קשר לקבלת פרטים נוספים.