לשיחה עם נציג
תפריט

עם עליית המודעות הציבורית לנושא וחקיקה בינ"ל, גם במדינת ישראל נקבעו תקנים של בניה ירוקה והציבור בדרך כלל שמח לשתף פעולה.

אבל מה זה בדיוק בניה ירוקה? איך מיישמים אותה ואילו שיטות לבניה ירוקה קיימות בשוק?

בניה ירוקה - השיטות הקיימות בשוק

מה זה בניה ירוקה?

בניה ירוקה היא מושג כללי, שמדבר על שיטות, חומרים ואמצעים שונים לשימוש בענף הבניה, שמצמצמים למינימום האפשרי את הפגיעה בסביבה ובאיכות החיים בדרכים שונות.

הנה כמה דוגמאות בולטות:

שימוש חכם במשאבי טבע

אחת הדרכים החשובות ליישום תהליכי בניה ירוקה היא על ידי תכנון ובניית מבנים שעושים שימוש חכם במשאבים טבעיים כמו הרוח – לצורך אוורור, השמש – לצורך חימום ואור. 

הכיוונים שבהם מתקינים את פתחי הבית השונים, גודל החלונות ואף שימוש בחומרי איטום ובידוד יעילים, מאפשרים לבעלי הבית לחסוך משמעותית בצריכת אנרגיה לחימום וקירור הבית וכך הבית הופך ידידותי יותר לסביבה.

שימוש בחומרי בניה ירוקים

חומרי בניה ירוקים הם חומרים שעומדים בתקנים ירוקים בישראל ובעולם.

התקנים השונים מיועדים לקבוע האם חומרי הבניה הללו מיוצרים מחומרים שאינם רעילים ואינם פולטים רעלים בטווח הארוך.

בנוסף, חומרים שעומדים בתקנים הירוקים הם חומרים שתהליך הייצור שלהם נעשה תוך צמצום השימוש באנרגיה ותהליכים מזיקים לסביבה, כמו שינוע למרחקים ארוכים, הזרמת שפכים ועוד.

לצורך ייצור חומרי בניה ירוקים עושים שימוש גם בחומרים ממוחזרים, מצמצמים את הרס הסביבה הטבעית לצורך תהליכי ייצור (כמו כריתת יערות למשל) ומעדיפים חומרים שיוצרו באופן מקומי (למניעת זיהום אוויר הנובע משינוע של חומרים).

גגות צבעוניים – לא רק גגות ירוקים

גגות ירוקים הם גגות עם אדמה ומערכת השקיה, עליהם ניתן לגדל צמחיה, כדי לצמצם את רמת ההתחממות של הגג, כדי להכניס עוד שטחים ירוקים לתוך אזורים בנויים וגם כדי ליצור מרחבים ירוקים לצורכי הנאה ובילוי ואף לצורך גידול ירקות. כל אלה עונים על ההגדרה של שיטת בניה ירוקה ומקיימת.

עם זאת יש גם גגות בצבעים אחרים, עם יתרונות סביבתיים חשובים:

  • גג לבן (מולבן) חומר רפלקטיבי שמחזיר את קרני השמש ומונע התחממות של הגג. חיוני לצורך הפחתת הטמפרטורות באזורים צפופים (איי חום עירוניים)
  • גג חום גג עם אדמה, ללא מערכת השקיה, עליו גדלה צמחיה טבעית בלבד, עם מי הגשמים.
  • גג צהוב עם מערכת לניצול אנרגיית השמש.
  • גג כחול עם מערכת להשהיית מי נגר וניקוז כדי לסייע במניעת אירועי הצפה בעונת הגשמים.

אתר בניה ירוקה

אתרי בניה הם מזהמים סביבתיים מטבעם – הם מייצרים לכלוך סביבתי, אבק וחול באוויר, רעש, תנועה וצפיפות. 

לכן אחת הקטגוריות הנמדדות בתהליכי בניה ירוקה היא צמצום הלכלוך והזיהום הסביבתי על ידי עבודה מסודרת ונקיה, עם חומרים ושיטות עבודה שיוצרות פחות לכלוך ופחות רעש.

לסיכום

חברת א.צ. טכנולוגיות בניה מתקדמות מתמחה בייצור ואספקה של טכנולוגיות וחומרים לבניה ירוקה, העומדים בתקנים המחמירים בעולם, מאפשרים לכם לבנות ירוק ולקבל ניקוד על בניה ירוקה לפי תקן 5281.

צרו קשר לקבלת ייעוץ מקצועי ומידע נוסף!