לשיחה עם נציג
תפריט

המושג ביטומן מתייחס אל חומר בידוד עמיד ואיכותי המשמש למטרות שונות בתחום האיטום. זהו חומר אורגני שצבעו שחור כמו זפת, והוא משמש לבידוד ואיטום כמו הזפת הטבעית. מכיוון שההתעסקות עם זפת טבעית היא מורכבת ומלוכלכת, ישנם חומרים פולימריים העשויים מחומר הביטומן כך שהם הרבה יותר נוחים לעבודה ויישום לצורכי אטימה איכותית למטרות שונות.

אחד מחומרים אלו הינו היריעות הביטומניות. מדובר על גלילים גדולים הנפרשים ליריעה גדולה, אותה ניתן לחתוך ולהתאים לכל משטח בהתאם לצורך. את היריעות הביטומניות נוהגים ליישם לצרכים מקצועיים ותעשייתיים.

סוגי יריעות ביטומניות

היריעות הביטומניות נחלקות לשני סוגי נפוצים:

  • יריעה מסוג SBS – יריעות מסוג (SBS (Styrene-Butadiene-Styrene הנן יריעות איטום המתאימות ליישום בשטחים בהם יש קור קיצוני ללא שמש ישירה, ולכן מומלץ להשתמש בהן לאיטום של מקומות פנימיים ותת קרקעיים כגון קירות מרתף, חניונים, רצפות ועוד.
  • יריעה מסוג APP – יריעות מסוג (APP (Atactic PolyPropylene הנן יריעות חזקות ועמידות במיוחד למזג אוויר חם ולקרינת שמש ישירה, ולכן הן מומלצות לשימוש בשטחים חשופים לשמש כמו גגות, כבישי אספלט, חניונים פתוחים ועוד.

שימושים נפוצים

השימוש הנפוץ ביותר ביריעות ביטומניות הוא לצורך איטום גגות של מבנים פרטיים או מסחריים. במזג האוויר החם שיש בארץ, חום השמש בעונת הקיץ יכול לחמם יתר על המידה את גג המבנה כך שגם טמפרטורות החדרים הפנימיים במבנה יעלו באופן קיצוני. בעזרת איטום איכותי של הגג ניתן ליהנות מטמפרטורה נעימה בתוך המבנה, וגם לחסוך בעלויות כספיות של מיזוג החללים. איטום שכזה ייעשה עם יריעות מסוג APP, מכיוון שאלו יריעות עמידות לקרינת השמש וחום גבוה.

שימוש נוסף ליריעות ביטומניות הנו לצורכי איטום של חצרות ומבנים תת קרקעיים. אזורים אלו זקוקים לאיטום מתאים מכיוון ששטחים אלו נמצאים על הקרקע, ולכן קיימת אפשרות של צמיחת עשב שוטה ושורשי צמחייה שיפגעו בתשתית. עם יריעות ביטומניות מסוג SBS ניתן לאטום ולבודד את השטח באופן אידיאלי, ולמנוע משורשי צמחייה לחדור מבעד לתשתית.

בתחום התעשייה יריעות אלו משמשות לאיטום ובידוד של משטחים גדולים כמו כבישים, אזורי פיתוח לפני הקמת מבנים, גשרים, חניונים, רחבות ציבוריות וגם מסלולי טיסה בנמלי תעופה. מכיוון שמדובר על שטחים גדולים הזקוקים לאיטום מרבי, היריעות הביטומניות עשויות שריון פוליאסטר המעניק איטום חזק ועמיד יותר וגם יכול להחזיק מעמד למשך זמן רב יותר. יריעות מסוג זה מיועדות לשימוש על ידי אנשי מקצוע מתחום התעשייה והבנייה, זאת משום ששיטת היישום דורשת הכנת תשתית מקדימה ליישום היריעות.

יישום אפקטיבי של יריעות ביטומניות

על מנת שיישום היריעות יהיה כמה שיותר אפקטיבי, מומלץ לבחור את סוג ועובי היריעות המתאימות לשטח המיועד. ניתן למצוא יריעות ביטומניות בעובי של 4 מ"מ או יריעות בעובי של 5 מ"מ. ההעדפה היא לרוב להשתמש ביריעה העבה יותר, וכך לקבל איטום והגנה טובה ואיכותית יותר למשטח.

במשטחים רגישים או חדשים, ניתן ואף מומלץ ליישם שכבה כפולה של יריעה ביטומנית כדי להבטיח אטימה איכותית. שיטת היישום של יריעות האיטום מאפשרת לבצע זאת על ידי חברה מקצועית בתחום, וגם באופן עצמאי באמצעות רכישה של יריעות ייעודיות להדבקה עצמית. היריעות הביטומניות המיועדות ליישום עצמאי מאפשרות הדבקה פשוטה וקלה באמצעות פסי דבק על היריעה, אך מצד שני מדובר על יריעות דקות בדרך כלל ולכן השימוש בהן יהיה לטווח קצר לעומת יריעות תעשייתיות.

על מנת שעבודת האיטום תתבצע בצורה האיכותית והטובה ביותר, מומלץ להסתייע בחברה מקצועית לאיטום שתוכל להעניק למבנה ולכל מטרה את הבידוד הטוב ביותר.