לשיחה עם נציג
תפריט

ת"י 5281 הוא התקן הישראלי המחייב – החל מחודש מרץ 2022, לעמוד בשורה של תקנות כדי לקבל צבירת כוכבים לבניה ירוקה של מכון התקנים הישראלי. כדי לעקוב בצורה מסודרת אחר הדרישות השונות של התקן, נעשה שימוש בשיטת נקודות, שמטרתה לתאר בצורה פשוטה – עד כמה הבנייה באמת ירוקה. אז איך זה עובד?

דרישות לקבלת נקודות ת"י 5281 לבנייה ירוקה

עמידה בדרישות התקן, או ליתר דיוק – צבירת נקודות על בנייה ירוקה, מחייבת התייחסות לתשעה נושאים (פרקים) עיקריים, אשר בתוך כל אחד מהם קיימים פרמטרים שונים ומגוונים:

  • אנרגיה הפקת אנרגיה ממקורות טבעיים (אור טבעי, או חשמל סולארי למשל), בידוד תרמי, התייחסות לכיוון השמש לצורך התייעלות אנרגטית וכן הלאה.
  • קרקע בחירת האתר, קרקעות מזוהמות, צפיפות הבנייה, שמירה על הסביבה באתר וכן הלאה.
  • מים עד כמה נעשה שימוש חכם וחסכוני במים, בקרת צריכה, מיחזור מי השקיה, ניהול מי נגר וניקוז ועוד.
  • חומרים בחירת חומרים, טכנולוגיות ומוצרים בעלי תו ירוק, חומרים ממוחזרים, חומרים ומוצרים מתוצרת מקומית, חומרים ממקור אחראי, ניתוח מחזור חיים, חומרים בשימוש חוזר, חיפוי וריצוף ללא אבן טבעית – בכל חלקי הבניין ושלבי הבנייה.
  • בריאות ורווחה בידוד תרמי, אוויר נקי, אקוסטיקה, תרכובות אורגניות נדיפות וכל מה שתורם לאיכות החיים בבניין וסביבתו.
  • פסולת אמצעים לניהול פסולת ביתית, מחזור והפרדת פסולת.
  • תחבורה האם קיימת תחבורה חלופית, תשתיות לאופניים, חניה ועוד.
  • ניהול אתר בניה נקיטת פעילויות למניעת ריחות, רעשים ואבק שמקורם בתהליך הבנייה, בטיחות, צמצום צריכת מים ואנרגיה, צמצום פליטת חומרים מזהמים.
  • חדשנות שילוב מערכות ניהול אנרגיה, מערכות בקרה לצריכת מים, מערכות מחזור מים, תכנון נכון של כיווני אוויר, בניה מדורגת בטופוגרפיה משופעת ועוד.

אחריות סביבתית, בניה ירוקה ומה שביניהן

לכל אחד מהפרקים הללו יש ניקוד מוגדר. לצורך עמידה בתקן יש לצבור מספיק נקודות כדי לקבל מינימום כוכב אחד. חלק מהסעיפים הם סעיפי חובה ובסך הכל ניתן להגיע גם עד 5 כוכבים, לבניין מצטיין בבנייה ירוקה.

כדי להגיע למינימום הנדרש – כוכב אחד, יש לקבל 55 – 64 נקודות ואילו כדי להגיע ל 5 נקודות, יש לקבל לפחות 90 נקודות.

פרק החומרים מקבל חשיבות מיוחדת, בשל ההשפעה הנרחבת לטווח ארוך שיש לו על הסביבה וכן בשל הקשר הישיר שיש לו לפרקים אחרים, כמו בריאות ורווחה, אנרגיה, מים, קרקע וחדשנות. לכן גם שימוש נרחב בחומרים העונים על דרישות התקן, מזכה במספר גדול יחסית של נקודות. 

חברת א.צ. טכנולוגיות מתקדמות לבניה שמה לה למטרה לפתח, לייצר ולייבא טכנולוגיות וחומרים מתקדמים, חדשניים, ירוקים ואיכותיים, העומדים בתקנים המחמירים ביותר בארץ ובעולם בתחום הבנייה הירוקה ובכלל. החברה מציעה מגוון רחב של חומרים איכותיים ומתקדמים בתחום האיטום, הגמר, ציפויים לרצפות, חומרי שיקום ותיקון בטון ועוד – בדגש על בנייה ירוקה. כמו כן, לחברה סל המוצרים הגדול ביותר בעל תקנים בינלאומיים לבנייה ירוקה, כדוגמת EPD, LCA, ו-LEED. 

כחלק מפועלה של החברה בתחום הבנייה הירוקה, היא השיקה קטלוג מוצרים לבנייה ירוקה המנגיש מידע על מוצריה, הסעיפים בהם כל מוצר מעניק ניקוד, התקנים הרלוונטיים המיוחסים לכל מוצר, נתוני הצריכה והאריזה של כל אחד מהמוצרים ואת נתוניו הטכניים – יישומים, שימושים, תכונות ועוד. 

למידע נוסף על ת"י 5281 לבנייה ירוקה וחומרים מתאימים – צרו קשר!