לשיחה עם נציג
תפריט

טיח הוא אחד מהחומרים המהותיים ביותר במהלך בנייה, זאת כיוון שבעזרתו ניתן להעניק כיסוי מתאים ועמידות גבוהה לקירות פנימיים או חיצוניים של המבנה. כדי שהטיח ישרת את המטרה המרכזית שלמה הוא מיועד, יש ליישם אותו בשתי שכבות. שכבת הבסיס הראשונה נקראת שכבת הרבצה צמנטית, ואילו השכבה השנייה הינה השכבה המיישרת של הטיח. 

מרכיבי שכבת ההרבצה ושימושיה

שכבת ההרבצה הינה שכבת הבסיס בזמן טיוח הקירות, ומטרתה להוות שכבת בסיס לאיטום המבנה ויצירת תשתית אחידה לטייחים שונים ולהדבקת אריחים. הטיח הצמנטי הוא למעשה שילוב של צמנט מיוחד עם אגרגטים ותוספים שבעת מפגש עם מים יוצרים יחד תערובת דביקה וגמישה הנוחה ליישום. את ההרבצה הצמנטית מיישמים על גבי הבטון עצמו ומעליו מיישמים טיח מיישר הנועד ליישר את הקיר. לאחר מכן, כתלות במטרת ובמקום היישום, מיישמים שכבת טיח עבור גימור (במקרה של יישום על גבי קירות פנים) או שכבת איטום (במקרה של חדרים רטובים, קירות חיצוניים, חללים פתוחים ועוד). כארש מדובר על קירות חיצוניים, לאחר שכבת ההרבצה הצמנטית והטיח המיישר, יש ליישם את שכבת האיטום, אשר תפקידה לאטום את המבנה מפני מפגעים סביבתיים כמו לחות ורטיבות העלולים ליצור מפגעי עובש וטחב. 

כחברה מובילה בפיתוח, ייצור ושיווק פתרונות מתקדמים לבניה, א.צ. פיתחה את טיח ההרבצה הצמנטית 505 המשמשת כשכבת בסיס ראשונה לעבודות הטיח והאיטום בקירות פנימיים וחיצוניים. חומר זה מגיע כשהוא מוכן לשימוש, ובאמצעות הוספת מים ניתן ליישם אותו על המקומות הרצויים. כפי שנאמר, שכבת ההרבצה משמשת כתשתית לטייחים שונים שייושמו על גביה, כשכבת יסוד ראשונה להגנה ואיטום המבנה, מונעת מעבר מים זורמים בצורה אנכית (כאשר העובי המיושם הינו 5 מ"מ לפחות), מתאימה לציפויים קשיחים, בריכות שחיה ולסביבה רטובה וימית.  

הרבצה צמנטית

אופן יישום טיח צמנטי

לפני יישום טיח ההרבצה, יש לבצע הכנת שטח, הכוללת ניקוי הבטון משאריות של שמנים, לכלוך חלקים רופפים וכו. יש לתקן פגמים וסגרגציות בבטון באמצעות חומרי שיקום בטון (כדוגמת ספיר 610 או ספיר 620) ולבצע אשפרה לקיר למצב של רווי יבש פנים. חשוב להקפיד על הכנת תשתית הקירות לפני כל יישום של טיח צמנטי, כמו גם מעקב אחר הוראות היישום בפועל של התערובת המוכנה. 

את טיח ההרבצה ניתן ליישם בצורה ידנית או באמצעות מכונת התזה, במידה ומדובר על משטחים גדולים במיוחד. במריחה ידנית נעשה שימוש במאלג' חלק, שזהו שפכטל רחב, המאפשר מריחה אחידה ונוחה של הטיח הצמנטי על גבי הקירות. שכבה ראשונה של ההרבצה תתבצע תוך הידוק הטיח אל התשתית, לאחר מכן יש לבצע מריחה של שכבה שניה בעובי של 5-8 מ"מ בסה"כ. 

חשוב להקפיד לעבוד עם החומר בעודו רטוב, ולפני כיסויו בקרום. יש לשים לב, כי אין לחדש חומר שהתייבש על ידי הוספת מים, ולאחר ייבוש הטיח יש לגרד אותו באמצעות סרגל מסור.
לאחר התייבשות ראשונית של הטיח יש לבצע אשפרה כ- 3 ימים על מנת למנוע סדיקה בתהליך ההתייבשות את הטיח הצמנטי. 

תכונותיה של שכבת הרבצה צמנטית

כיוון שהקירות של המבנה הם אלו המעניקים לחלל הפנימי את הקירוי הטוב ביותר, יש לשכבת ההרבצה הצמנטית תפקיד חשוב בשמירה על איטום ובידוד המבנה, שכן היא מהווה התשתית עליה מיושמים שאר החומרים. ההרבצה הצמנטית פרי פיתוח א.צ. הינה קלה ליישום ובעלת זמן עבידות משופר. החומר שומר על תכונותיו בתנאים תרמיים קיצוניים ובעל חוזק שליפה, כפיפה ולחיצה גבוהים.
בנוסף, ההרבצה הצמנטית 505 הינה בעל תו תקן ישראלי 1920 ותו ירוק! 

א.צ. טכנולוגיות מתקדמות לבניה מתמחה בייצור ושיווק של חומרי בנייה, גמר ואיטום בהם גם חומרי טיח איכותיים, ביניהם שכבת ההרבצה הראשונית ושאר השכבות המיושמות עליה.
מוזמנים ליצור אתנו קשר לקבלת מידע נוסף בנושא.