לשיחה עם נציג
תפריט

איטום נועד להעניק הגנה למבנים מסוגים שונים מפני פגעים סביבתיים כמו רוח, גשם, אבק ועוד כדי שאלו לא יחדרו מבעד מעטפת המבנה החיצוני אל פנים המבנה. תחום האיטום כולל בתוכו מגוון פתרונות ושיטות מתקדמות לחלקים שונים במבנה ביניהם היסודות, המעטפת החיצונית ופנים המבנה (בחדרים רטובים). תחום האיטום חולש כמובן על אזורים רחבים יותר, כדוגמת איטום תשתיות, תת קרקעי, מאגרי מים ובריכות, מובלים ועוד. לכל אחד מהמטרות יש את חומרי האיטום המתאימים להם.

עם התפתחות תחום הבנייה, התפתחו שיטות איטום שונות ואיכותיות המאפשרות למקסם את ההגנה על המבנה מפני מפגעים סביבתיים. במאמר הבא נסקור כמה שיטות איטום נפוצות המיושמות בענף הבנייה.

איטום בעזרת חומרים ביטומנים

שיטת איטום זו היא בין הנפוצות ביותר בתחום, כאשר השימוש הנפוץ ביותר נעשה באמצעות יריעות ביטומניות. ביטומן הינו חומר איטום איכותי ועמיד במיוחד, אשר מזכיר בתכונותיו את הזפת. בדומה לזפת, החומר הביטומני הוא תרמופלסטי (מתרכך בחום ומתקשה בקור) וזוהי התכונה אשר מקנה לו את היתרון של איטום יעיל וחזק. בשונה מזפת, חומרי הביטומן אינם מלכלכים ועבודת היישום נוחה ופשוטה הרבה יותר, במיוחד אם מדובר על יריעות איטום פולימריות העשויות מחומר הביטומן.

ישנם שני סוגי יריעות ביטומניות, יריעות מסוג APP ויריעות מסוג SBS. מידע נוסף על הסוגים, השימושים והיישומים ניתן למצוא במאמר יריעות ביטומניות סוגים ושימושים. מעבר ליריעות ביטומניות, חומרי איטום ביטומניים מגיעים גם בצורת משחות הניתנות ליישום במריחה או בהתזה. 

איטום עם ציפוי פוליאוראה

חומר הפוליאוראה מיועד למעשה לצרכי ציפוי רצפות תעשייתיות בתחום הבניה, אך הודות לתכונותיו האלסטיות הוא משמש גם כחומר איטום עמיד ואיכותי וכך גם כשיטת איטום נפוצה. היתרון הבולט של חומר זה הוא בגמישות הגבוהה שלו, כך שבמידה ומופעל עליו לחץ רב הוא מסוגל לעמוד בכך ולחזור לצורתו וייעודו המקורי במהירות רבה. הפוליאוראה מתאפיינת בעמידות גבוהה לכימיקלים, ומתאימה ליישום על גבי בטון, פלדה, וקצף פוליאוריטני. על כן, ניתן לאטום באמצעות חומר זה רצפות, מאגרים, מיסעות גשרים, כבישים ועוד. 

איטום עם סיליקון

שיטת איטום בסיליקון מיועדת בעיקר לאיטום איכותי ועמיד בין חיבורים שונים המצויים ברחבי המבנה (מילוי מישקים), במיוחד בחיבורים הקיימים בחדרים רטובים כמו חדרי אמבטיה / מקלחונים, חדרי שירותים, חדרי שירות, מטבחים וכו'. תכונותיו של חומר הסיליקון הינן גמישות ואלסטיות, ולכן הוא משמש כחומר מילוי ואיטום מצוין לאזורים שקיים בהם מעבר מים באופן תדיר.

בחדרים רטובים איטום בסיליקון מונע התפתחות של עובש וטחב, כיוון שהאיטום המיושם בין חיבורים ופתחים שונים מונע מעבר והצטברות של מים. 

איטום קריסטלי – גבישי

שיטת איטום זו נחשבת לחדשנית ומתקדמת בתחום האיטום, אם כי היא נמצאת בשימוש כבר שנים רבות בענף הבניה בכלל וכשיטת איטום בפרט. בשונה משיטות איטום מסורתיות, חומר האיטום הקריסטלי מחלחל וחודר אל עומק הבטון ומספק איטום איכותי ויעיל אשר מעניק קיים ארוך לבטון ולמבנה. זוהי מערכת איטום המספקת הגנה מפני חדירות מים, ושמה נגזר מתהליך הריאקציה המתרחש בין החומר בעת מגע עם מים. בתהליך זה, נוצרים גבישים (קריסטלים) המתקיימים באופן פעיל בבטון, אוטמים אותו מבפנים ולמעשה חוסמים מעבר מים. 

למידע נוסף על שיטות איטום נפוצות, חומרי איטום ואופן יישומם, ניתן להשאיר פרטים בעמוד יצירת הקשר והצוות המקצועי שלנו יחזור אליכם במהרה.