לשיחה עם נציג
תפריט

 

המאמר נכתב ע"י צוות מומחי האיטום של א.צ. טכנולוגיות מתקדמות לבניה.

איטום נכון של חדרים רטובים, כגון חדרי רחצה, שירותים, חדרי סאוונה, מטבחים וחללים נוספים שנעשה בהם שימוש במים, קובע את איכות החיים במבנה המגורים בכלל והשימוש בחדר הרטוב בפרט. השימוש בחלל הרטוב מייצר לחות ורטיבות ועל כן מצריך פתרונות עמידים ואיכותיים להבטחת איטום מיטבי, והוא בעל השפעה מכרעת על עמידות המבנה לאורך זמן.

בחירת חומרים והנחיות כלליות

איטום חדרים רטובים מושתת על בחירה נכונה של חומרי האיטום והתאמתם לסוג הבנייה והתשתית. מומלץ להיעזר בבעל מקצוע בעל ידע וניסיון בתחום האיטום. ייעוץ מקצועי עשוי להבטיח בחירה נכונה של חומרים וביצוע איכותי של עבודת האיטום.

אנחנו ב- א.צ. טכנולוגיות מתקדמות לבניה, מהחברות הגדולות, הוותיקות והמובילות בישראל, העוסקת בפיתוח, ייצור ושיווק של חומרי איטום, חומרי גמר וטכנולוגיות מתקדמות לענף הבניה והתשתיות, ממליצים על מספר חומרי איטום ביטומניים משחתיים, בהתאם לפרמטרים של המבנה והתשתית שבהם יעשה השימוש:

 • ספירגום B-412, מבית א.צ.טכנולוגיות מתקדמות לבניה
  איטום ביטומני חד-רכיבי בעל כושר אטימה מעולה! ליישום בהתזה או במריחה של שכבה אחת של עד 5 מ"מ. מגשר על סדקים מעל 2 מ"מ ומתאים לתו התקן האירופאי לחומרי איטום ביטומניים EN DIN 18195. משמש לאיטום משטחי בטון תת-קרקעיים, רצפות חדר אמבטיה, מרפסות ועוד. מצטיין בהידבקות לבטון יבש ולח.
 • נאפופלקס פרופיטק 1, תוצרת MC BAUCHEMIE, גרמניה
  איטום ביטומני חד-רכיבי מועשר בפולימרים, בונה עובי בשכבה אחת ומגשר על סדקים מעל 2 מ"מ. בעל תווי תקן אירופאיים EN15814 ו- EN DIN 18195. משמש לאיטום והגנה של חלקי מבנה תת קרקעיים, מרתפים, רצפות חדרים רטובים, מרפסות ועוד.
 • נאפופלקס פרופיטק 2, תוצרת MC BAUCHEMIE, גרמניה
  איטום ביטומני דו-רכיבי מועשר בפולימרים, בונה עובי בשכבה אחת, מהיר ייבוש, ומגשר על סדקים מעל 2 מ"מ. בעל תווי תקן אירופאיים EN 15814 ו- EN DIN 18195. משמש לאיטום קורות יסוד, מרתפים, רצפות חדרים רטובים, מרפסות ועוד.

איטום חדרים רטובים נחלק לשני שלבי ביצוע: איטום קירות ואיטום רצפות.
במאמר זה נעסוק באיטום רצפות חדרים רטובים בחומרי איטום ביטומניים משחתיים מעל גבי צנרת הדלוחין ולאחר כיסויה בבטון.
לאיטום קירות אנו ממליצים להשתמש בחומרי איטום צמנטיים, כגון ספירקוט E-731, שעליהם יודבקו בהמשך אריחי קרמיקה או פורצלן, המפורטים במאמר איטום חדרים רטובים בחומרי איטום צמנטיים. קיימים מפרטים טכניים נפרדים לביצוע איטום מתחת לצנרת הדלוחין ולאיטום רצפה וקירות בחומרי איטום צמנטיים, בקישור [הבא].

שימוש בחומר איטום מצריך עבודה יסודית ומקצועית, וביצוע מדויק ועקבי של הנחיות היצרן. מילוי  הוראות אלה הוא תנאי הכרחי לקבלת תוצאה מיטבית.

שלב 1 – הכנות לפני ביצוע האיטום

שלב ההכנות חשוב ביותר להצלחת המשימה (ביצוע לקוי או חלקי שלו עלול לגרום לכשל כללי של מערכת האיטום).

התערובת לביצוע עבודות ההכנה מבוססת על מלט וחול ביחס של 2.5:1. לתערובת יש להוסיף LTX 101, דבק על בסיס לטקס SBR . בסיום עבודות ההכנה יש להמתין כ- 10 ימים לייבוש הבטון. ביומיים הראשונים יש לבצע אשפרה (הרטבה) של הבטון, לפחות פעמיים ביום.
אנו ממליצים לבצע את כל עבודות הביטון כפי שמתואר במאמר על [עבודה נכונה עם חומרי מליטה – יסודות איטום | שיקום מבנים]. במאמר ניתן למצוא פירוט של אופן הכנת התערובת ואופן הכנת שכבת היסוד הצמנטית שמשפרת את היצמדות חומרי המליטה אל התשתית.

אין לבצע איטום בחומרים ביטומנים משחתיים על גבי בטון שלא סיים את התייבשותו. הגזים שעדיין כלואים בבטון הלח עלולים לגרום לניתוק חומר האיטום מן מהתשתית, ולעקר את כל מערכת האיטום.

אופן ההכנה:

 1. יש לבצע ניקיון יסודי של התשתית משאריות טיח, בטון, אבק ולכלוך.
 2. במידה וצנרת המים והדלוחין בולטת מהרצפה יש לבצע ביטון שלה באמצעות טיט צמנטי משופר בתוסף אקרילי LTX 101. הביטון ייעשה תוך יצירת שיפועים מתונים בטיט הצמנטי והחלקה שלו.
 3. יציקת סף הפרדה (חגורה) מבטון בפתח הכניסה לחדר הרטוב.
  על הסף להיות נמוך בכ 3-4 ס"מ מתחת לגובה הריצוף המתוכנן. יציקה זו נועדה ליצור מחסום למניעת מעבר רטיבות אל מתחת לריצוף של שאר חלקי המבנה. יש לוודא חיבור בעזרת ברזלי זיון בין היציקה לקירות.
 4. יצירת העגלות (העגלות או רולקות הן יציקות בצורת סהר) בכל מפגש קיר-רצפה, כמו גם בתחתית סף הפרדה המתואר בסעיף 3.
 5. יציקת כיסוי בטון סביב צינורות הרצפה, באמצעות תערובת בטון (אין להשתמש בתערובת טיט).
 6. החלקת הקירות הצמודים להיקף הרצפה עד לגובה של כ- 10 ס"מ מעל גובה הריצוף.
 7. יש לבצע ניקיון יסודי של שטח הרצפה וההעגלות מפסולת וחלקים רופפים.

שלב 2 – איטום הריצפה וההעגלות

יש להמתין לייבוש מוחלט של חומר האיטום בכל שכבה לפני ביצוע השכבה הבאה. יש לוודא שהשכבה קשה ויבשה לכל עומקה ולא רק בחלקה החיצוני. כיסוי שכבה טריה למחצה בשכבה עליונה חדשה ימנע את התקשות החומר ויפגע במערכת האיטום.
כמו כן, יש להקפיד על יישום חומר איטום בכמות מספקת סביב כל אזורי החיבור של הצנרת והבטון, בהתאם להוראות היצרן.

פירוט ביצוע האיטום:

 1. יש לנקות באופן  יסודי את התשתית משאריות טיח, בטון ,אבק ולכלוך.
 2. יש למרוחפריימר ביטומני על הרצפה והקירות עד מעל לגובה הפנלים.
  יש להמתין לייבוש מוחלט של הפריימר, בהתאם להוראות היצרן.
 3. יש למרוח שכבה ראשונה של חומר איטום ביטומני על פני כל השטח.
  כמות החומר ליישום וזמני הייבוש ייעשו בהתאם להוראות יצרן החומר.
 4. שלב זה אינו חובה, אולם מומלץ על ידנו – הדבקת רשת אינטרגלס על גבי השכבה הראשונה של חומר האיטום בעודה טריה. יש להטביע את הרשת לתוך חומר האיטום באמצעות מברשת. יש לוודא שהרשת תודבק גם על הקירות עד מעל לגובה הפנלים.
 5. יש למרוחשכבה שנייה של חומר איטום ביטומני על גבי השכבה הראשונה לאחר שהתייבשה לגמרי. במקרה של שימוש ברשת אינטרגלס, יש לכסות את כל הרשת בשכבה השנייה.
  כאמור, יש להמתין לייבוש מוחלט על פי הוראות היצרן.
 6. מומלץ להגן על שכבת האיטום מפגיעות מכניות, באמצעות יריעת HDPE, פלציב וכו'.

סיכום והכוונה מקצועית

ענף הבנייה בכלל ותחום האיטום בפרט, הינם עולמות מתפתחים ומתחדשים ללא הרף. חומרים חדשים ושיטות עבודה מתקדמות יוצאים לאור ומוצגים בקצב מהיר, כשמטרתם להקל על תהליכי העבודה וליצור מבנים איכותיים ועמידים מבעבר.

בבחירת חומרי איטום אין מקום לחיסכון או לפשרות, וכמוה גם בביצוע מדויק של תהליכי עבודה ומילוי אחר הוראות היצרנים. מבנים וחללים שלא נאטמו כראוי או שמערכת האטימה שלהם ניזוקה עקב התעלמות מהנחיות היצרן, עלולים לגרום נזק בלתי הפיך לחלקים נרחבים במבנה ועד לנזק מערכתי במבנה כולו, שעלות תיקונו עלולה להגיע למאות אלפי שקלים.

אם הינך מעוניין בהנחיות נוספות, ליווי מקצועי או הדרכה, אתה מוזמן לפנות לאלינו בטלפון 08-9150190 

א.צ. בטוח שתצליח!
המומחים של א.צ. טכנולוגיות מתקדמות לבניה