לשיחה עם נציג
תפריט

איטום גגות היא פעולה נחוצה לכל סוגי המבנים שמטרתה למנוע מקרים של חלחול מי גשמים משטח הגג אל הדירות הממוקמות בקומה העליונה ואל קירות המבנה. כיום, קיימות שתי שיטות נפוצות המשמשות לאיטום גגות, הראשונה היא פעולת איטום באמצעות יריעות ביטומניות והשנייה פעולת איטום גגות בזפת חם הידועה גם בשם: זיפות גגות, בה נעסוק במאמר זה. 

איטום גגות בזפת חם

איטום גגות בזפת חם – כיצד? 

איטום גגות בזפת חם היא פעולת איטום המיושמת בשני שלבים: בשלב הראשון פורשים יריעה על גבי שטח הגג ובשלב השני מורחים שכבת זפת חם על גבי היריעה. עד להופעתן של היריעות הביטומניות, איטום גגות בזפת חם היוותה את פעולת איטום הגגות הנפוצה ביותר, אך בשנים האחרונות, השימוש בה הולך ופוחת לנוכח העובדה שהיריעות הביטומניות מהוות תחליף פונקציונאלי יותר לצרכי איטום גגות. יחד עם זאת, איטום גגות בזפת חם היא פעולת איטום המאפשרת לכם ליהנות ממספר יתרונות משמעותיים וביניהם: 

  • עלויות נמוכות – היתרון המרכזי של פעולת איטום גגות בזפת חם בא לידי ביטוי בעלויות חומר הגלם והעבודה וזאת בהשוואה לעלויות הנלוות לאיטום גגות באמצעות יריעות ביטומניות. 
  • חומר איטום איכותי – זיפות גגות באמצעות זפת חם נחשבת לשיטת איטום יעילה וזאת לנוכח העובדה שהזפת מהווה איטום איכותי ויעיל בפני מי גשמים, אשר נדבק בצורה מיטבית למשטח (במריחה). כך ניתן לאטום בבטחה ובקלות יתרה (לעומת איטום באמצעות יריעות ביטומניות) גם פינות, מתחת לדודי שמש, בחיבורים בגג ועוד. 
  • שיטת איטם הניתנת לביצוע בכל סוגי הגגות בכל סדר גודל – איטום גגות בזפת חם היא פעולת איטום הניתנת ליישום בכל סוגי הגגות וכל זאת מבלי להידרש להזזת קולטי שמש, דוודים, יחידות מיזוג וכדומה. פעולת הזיפות אומנם מחייבת הכנה מקדימה אך היא נחשבת לקלה ונוחה יותר מפעולת איטום גגות באמצעות יריעות ביטומניות. יחד עם זאת, הדבר תלוי בגודל הגג והיקף הציוד המותקן בו, כאשר במקרים מסוימים קיים הכרח בהרמת קולטים על מנת לכסות את השטח הייעודי בזפת חם. 

יחד עם זאת, לצד היתרונות המרכזיים של איטום גגות בזפת חם, קיימים לא מעט חסרונות כגון: תחזוקה מתמשכת והעובדה שהזפת אינו מחזיק מעמד לאורך זמן. כמו כן, חשוב לציין את העובדה שהזפת כחומר גלם אינו עומד בתקן הישראלי, כאשר ישנו סוג אחד של זפת העומד בתקן הישראלי אך עלותו גבוהה באופן משמעותי מהזפת הנפוץ המשמש למטרות איטום גגות. 

זיפות גגות – מתי?

פעולת איטום גגות בזפת חם מומלץ שתעשה אחת לשלוש עד חמש שנים וזאת בהתאם למצב התחזוקתי של שכבת האיטום הקיימת בשטח הגג. ברוב המקרים, מומלץ לבצע את פעולת הזיפות במהלך חודשי הקיץ כאשר אין חשש לממטרים וזאת לצרכי הכנת הגג לקראת חודשי החורף. לאחר סיום פעולת הזיפות (מריחת כל שטח הגג בזפת חם), נותנים לשכבת הזפת להתיישב ולאחר מכן מסיידים אותה בצבע ייעודי לבן. שכבת הצבע מונעת היווצרות חורים בשכבת הזפת ומגנה עליה (חשוב לחזור על שכבה זו אחת לשנה). כמו כן, שכבה זו מסייעת בהחזר קרני השמש בימים החמים ומונעת התחממות יתר של הגג ושל המבנה. פעולה זו נקראת הלבנה גגות.