לשיחה עם נציג
תפריט

איטום בהזרקה היא שיטת איטום המיועדת לצרכי איטום של בטון המצוי בחללים פנימיים, כאשר ברוב המקרים פעולת האיטום בהזרקה משמשת לצרכי איטום של חללים תת קרקעיים, לרבות, מרתפים, מקלטים, חניונים וכדומה. יחד עם זאת, חשוב לציין שאיטום בהזרקה מיושם גם בשטח גגות של מבנים ישנים בהם קיימת בעיית נזילה או רטיבות.

איטום בהזרקה – כיצד?

איטום בהזרקה היא פעולת איטום המיושמת באופן מבוקר באמצעות הזרקה ישירה של חומרי איטום נוזליים אל הסדקים והחריצים השונים המופיעים במשטחי הבטון. לצורך איתור הסדקים והחריצים הגורמים לחדירת מים, יש לבצע פעולה מקדימה באמצעות קדיחת חורים במשטח.

חשוב לציין שפעולת איטום בהזרקה מיושמת אך ורק במקרים בהם הגישה לאזור הנדרש לאיטום  איננה מתאפשרת מצידו החיצוני. פעולת ההזרקה עצמה של חומרי האיטום מתבצעת באמצעות מכשור חשמלי הפועל בלחץ גבוה אליו מתחברת פיית הזרקה בעלת שסתום חד כיווני ממנה מוזרק חומר האיטום אל החורים שנקדחו במשטח לצורך איתור הסדקים. 

הזרקות לאיטום - באילו חומרים יש להשתמש

אם כך, באילו חומרים עושים שימוש לצרכי איטום בהזרקה? 

בכל הנוגע לשאלה המופיעה בכותרת: הזרקות לאיטום – באילו חומרים יש להשתמש? התשובה כוללת שלושה סוגי חומרי איטום נוזליים עיקריים שכל אחד מהם חודר אל תוך המשטח המיועד לאיטום ומתקשה בתוכו. בין יתר החומרים המשמשים לצורך כך תוכלו למצוא: 

  • פוליאוריטן – חומרי איטום פוליאוריטנים נועדו לצרכי איטום בהזרקה ישירה אל הסדקים והחריצים השונים המופיעים ביציקות בטון. חומרים אלו מתנפחים ומתקשים בעת מגע עם המים המצויים בתוך יציקת הבטון ובכך הם מאפשרים את פעולת האיטום הרצויה. 
  • צמנט – חומרי איטום צמנטים עשויים גם הם לשמש לפעולת האיטום בהזרקה. יחד עם זאת חשוב לציין שהחומרים הצמנטים מוזרקים אל הסדקים והחריצים באופן דליל יותר מחומרי איטום אחרים המשמשים למטרות איטום בהזרקה.
  • אפוקסי – חומרי איטום אפוקסיים נועדו לצרכי שיקום יציקות בטון ולצרכי איטום נזילות מים. ברוב המקרים, נעשה שימוש בחומרי איטום אפוקסיים במהלך חודשי הקיץ כאשר במהלך  זמן הייבוש הנדרש לא קיימת סכנה לחדירת מים וזאת לנוכח העובדה שחומר איטום זה איננו מגיב טוב (כמו יותר חומרי האיטום) בעת מגע עם מים. 

ברוב המקרים, נעשה שימוש בחומרי איטום פוליאוריטנים המתנפחים ומתקשים בעת מגע עם מים, כאשר חלק מהחומרים הפוליאוריטנים מתאפיינים גם בעמידות גבוהה מפני התפתחות של פטריות ועובש.

כאשר קבלני איטום מנוסים ומקצועיים מתמודדים עם השאלה הזרקות לאיטום – באילו חומרים יש להשתמש? הם מתייחסים למספר פרמטרים הקשורים לתכונות חומרי האיטום והתאמתם לבעיה אותה הם נדרשים לפתור בהתאם למצב המשטח המיועד לאיטום. ברוב המקרים, כפי שציינו לעיל, נעשה שימוש בחומרי איטום המבוססים על שרף פולימרי התופח בעת מגע עם מים.

זקוקים להכוונה באיזה סוג של חומר איטום להשתמש בפרויקט? הצוות הטכני המקצועי שלנו כאן בשבילכם.