לשיחה עם נציג
תפריט

מיסעה היא למעשה חלק מדרך סלולה (כביש) המיועד למטרות נסיעה של כלי רכב ממונעים. ברוב המקרים המיסעה בנויה על פני קרקע טבעית, אך מסיעות מהוות גם חלק מתוך מבנה סלול כגון גשרים או חניונים רב קומתיים. מיסעות גשרים הן מיסעות קשיחות שהשכבה הנושאת שלהן עשויה מבטון מזוין שעל גביה מיושמת מיסעה אספלטית. במאמר הבא נציג בפניכם מספר נושאים חשובים הקשורים לפעולת איטום מיסעות גשרים. 

איטום מיסעות גשרים

איטום מסיעות גשרים – מה חשוב לדעת?

איטום מיסעות מבטון שעל גביהן מונחת מיסעה אספלטית, מהווה את אחת מהפעולות החשובות ביותר לצורך שמירה של עמידות הגשר ויציבותו לאורך זמן. פעולות האיטום הנדרשות נעשות בהתאם לתקנים והדרישות של חברת נתיבי ישראל (מע"צ) והן חייבות להיות מיושמות על ידי קבלני איטום בעלי התמחות ומיומנות מקצועית ועל פי תכנית הנדסית מובנית. 

על מנת לבצע פעולות איטום של מיסעות, קיימים 2 תנאים מקדימים ומחייבים:

  1. גיל הבטון בו מתבצעות פעולות האיטום חייב להיות בן 28 יום לפחות
  2. חייבת להתבצע פעולת עיבוד של פני המיסעה בעזרת סרגל ויברציוני

בהתקיים תנאים אלו, יש לבצע מספר פעולות הכנה מקדימות של המשטח לקראת פעולת האיטום וביניהן: פעולת אשפרה של כל חלקי הבטון למשך שבוע ימים, הסרת הקרום העליון ממשטח הבטון והכנתו לקראת שכבת היסוד, הכנת שטח הבטון למישוריות בעובי של 1.5 מילימטר (או בהתאם לדרישות מתכנן מערכת האיטום), ניקוי יסודי של המיסעה באמצעות אוויר דחוס ותיקון פגמים בשטח הבטון במידת הצורך. לאחר ביצוע פעולות אלו, יש להתחיל ביישום מערכת האיטום באמצעות שכבת יסוד וחומר האיטום העיקרי הנבחר לפרויקט על ידי המתכנן. חשוב לציין ששכבת היסוד חייבת להתבצע אך ורק על בטון יבש ונקי ולאחר מריחת שכבת היסוד יש להמתין לייבוש מלא (בהתאם למפרט החומר) לפני המשך ביצוע פעולות האיטום. 

חומרי איטום בהם נעשה שימוש למטרות איטום מסיעות גשרים 

איטום מסיעות גשרים מיושם באמצעות סוגים שונים של חומרי איטום וביניהם:

  • שכבת יסוד – חומר היסוד בפעולת האיטום הוא למעשה פרמייר המתאפיין בכושר הידבקות גבוה ולכן נועד לשפר הדבקות בין הבטון לבין חומר האיטום. לרוב יהיה ביטומני.
  • יריעות ביטומניות לאיטום – מסוג APP/SBS.  יריעות מסוג SBS הינן יריעות איטום העשויות מביטומן ופולימרים אלסטומריים. יריעות מסוג APP הינן יריעות ביטומניות אשר עשירות בפולימר APP ומחוזקות בפוליאסטר. קיימות גם יריעות ביטומניות נגד שורשים,  המתאימות ליישום באזורים בהם גדלה צמחייה. הבחירה בסוג היריעות, בעוביין ובמספר השכבות שייושמו תלויה במתכנן מערכת האיטום בהתאם לתנאים בשטח ולמאפייני הפרויקט הספציפי.
  • יריעות HDPE המיועדות לניקוז והגנה על משטח האיטום – יריעות אלו מהוות שכבת הגנה על האיטום והן מונעות פגיעה ביריעה בזמן יציקה או מילוי. 
  • ישנם פרויקטים אשר יאפיינו במערכת האיטום יריעות ייעודיות למיסעות גשרים כמו MAXITEC – יריעות ביטומניות מסוג APP  המגיעות עם שריון פוליאסטר – יריעות אלו מיועדות לאיטום מיסעות גשרים והן עומדת בדרישת התקן האירופאי. יריעות אלו משלבות בתוכן שכבת לבד והן נחשבות לשיטה מהפכנית לאיטום מיסעות גשרים מכיוון שהן מצמצמות את משך עבודות האיטום ואינן מצריכות שכבת זפת. גם שימוש ביריעות אלו תלוי בדרישות המתכנן ובסוג הגשר.

למידע נוסף על חומרים לאיטום מסיעות גשרים ולייעוץ והכוונה בנושא מוזמנים לפנות אלינו בלחיצה כאן