לשיחה עם נציג
תפריט

כיום ניתן לראות ברחבי הארץ אינספור מבנים גדולים ומרשימים הנמצאים בתהליכי בניה. אם בעבר התרגלנו לראות בניינים בעלי 6 או 7 קומות, היום ניתן לראות מגדלים ענקיים גם עם 20 ויותר קומות. אותם בניינים גבוהים נבנים בעיקר בערים גדולות ומרכזיות בארץ, שם צפיפות המגורים יחסית גבוהה ולכן יש צורך ביצירת מבנים הממשיכים לגובה לצורך אכלוס גדול יותר של אנשים.

אותם מבנים גבוהים ומרשימים נבנים באופן מחושב ומתוכנן היטב, וזאת תוך התחשבות בבסיסו של המבנה לצורך יצירת מבנה חזק ועמיד העתיד לאכלס מאות דיירים.

דיוס ועיגון

מהו הוא דיוס

דיוס, הנקרא גם גראוט, הוא שיטת תכנון ושינוי קרקע לצורך ביסוסה וחיזוקה בהתאם לצורך. כאשר חברת בניה מקימה מבנה, עליה בראש ובראשונה לבחון את תנאי הקרקע עליהם יוקם המבנה – מכיוון שקרקע חזקה ועמידה היא הבסיס העיקרי עליו יונח המבנה המיועד.

לרוב הקרקע עשויה משילוב של מינרלים וחומרים שונים וטבעיים, יחד עם מים שנספגים בקרקע באופן טבעי. אותם מינרלים וחומרים שונים עשויים להשפיע על כל שטח של קרקע בצורה שונה, כך שניתן למצוא קרקע עמידה וחזקה בבסיסה מצד אחד וקרקע חלשה יחסית שאינה עמידה מצד שני.

לצורך תכנון הקרקע באופן המותאם לצורך הבניה, טכניקת הדיוס מאפשרת שדרוג ושינוי מלאכותי של תכונת הקרקע באופן האידיאלי ביותר בהתאם לייעוד של המבנה שיוקם עליה.

חומרי דיוס ועיגון הקרקע

לצורך הכנת הקרקע באופן האידאלי להקמת המבנה, משתמשים במגוון חומרי דיוס ועיגון המעניקים לקרקע את החוזק והעמידות הרצויים. חומרים אלו עשויים ממרכיבים צמנטיים ומינרלים שונים המוזרקים אל תוך הקרקע, ובכך מייצבים את כל השטח עליו יוקם המבנה.

יתרונות חומרי הדיוס הם הנוחות והקלות שימוש בהם, כאשר לרוב חומרים אלו מגיעים באבקות מוכנות לשימוש. לאחר ערבוב החומר עם כמות המים הדרושה על פי הוראות היצרן, נוצר חומר דיוס בעל כושר עמידות גבוהה במיוחד.

דיוס ועיגון

שימושים נפוצים בחומרי דיוס ועיגון

חומרי הדיוס והעיגון משמשים למגוון אלמנטים ופעולות בתהליך הבניה, כאשר השימוש העיקרי שלהם הוא לצורך קיבוע חזק ואיכותי לקרקע. לדוגמה כאשר סוללים כביש חדש, מיישמים את כל האספלט או הבטון על גבי קרקע אחידה וישירה. בצידי הכביש מקובעים לרוב עמודי תאורה גדולים או מעקות בטיחות מסיביים. לצורך קיבוע חזק ועמיד של אותם עמודים ומעקות יש צורך בשימוש עם חומרי דיוס ועיגון שיבטיחו את קיבוע האלמנטים אל הקרקע באופן בטוח.

אחד מהחומרים הנפוצים לשימוש של עיגון אלמנטים לקרקע הוא דייס צמנטי לעוגנים. חומר זה עשוי מחומרי מליטה שונים בתוספת חומרים נוספים המקנים לו עמידות וחוזק, כך שערבוב התערובת הזו יחד עם מים מעניק את חומר העיגון החזק והאיכותי ביותר.

יתרונות דייס צמנטי לעוגנים

תכונות הדייס הצמנטי הופכות אותו לפופולרי בשימוש בתחום הבניה. יישום החומר נעשה באמצעות כלים ידניים, או באמצעות שאיבת החומר על ידי מכונה מיוחדת המתיזה אותו לפתחים הייעודיים לצורך מילוי ועיגון השטח.

נוסף על כך, הדייס הצמנטי משמש לקיבוע ועיגון של אלמנטים רבים כמו עגורנים ומסועים כבדים, מכונות מסיביות, מסילות ברזל וגם יציקה של יסודות עבור עמודים, מכונות ומילוי פתחים ושקעים העשויים בטון לצורך איחודם וחיזוקם אחד עם השני.

חוזק חומר הדייס הצמנטי יכול להגיע לכ- 90 מגה פסקל, כאשר חוזק של בטון רגיל וסטנדרטי מגיע לכ- 30 מגה פסקל. החוזק והעמידות של חומר זה מעניק לו את היתרון בקיבוע ועיגון של אלמנטים רבים בתחום הבניה, במיוחד כיוון שכושר העמידות והחוזק מתאפשרים בזמן קצר במיוחד לאחר היישום של החומר.