לשיחה עם נציג
תפריט

בטון הוא אחד מהמרכיבים העיקריים בשלד המבנה, וככזה, משטחי הבטון חייבים להיות תקינים ותקניים על מנת להבטיח את שלמות השלד והמבנה שעתיד לקום. יחד עם זאת, הזמן נותן את אותותיו גם במשטחי הבטון ולאורך השנים הבטון נשחק ומופיעים עליו סימני בלאי.

בטון פגום מסכן את שלמות השלד והוא עלול להיווצר גם על רקע נזילות וחלחול מים אל תוך שכבת הבטון. במקרים בהם הבטון פגום או שחוק, יש לבצע פעולת שיקום בטון המיושמת בהתאם לכללים הנדרשים על פי חוקי הבנייה ובהתאם למפרט העבודה של מכון התקנים. 

שיקום בטון – מה חשוב לדעת על התהליך?

שיקום בטון הוא תהליך עבודה מורכב ומתמשך המחייב מיומנות מקצועית גבוהה מצד אנשי המקצוע. תהליך השיקום מבוסס בין היתר על עבודת סיתות ושימוש בחומרים איכותיים לשיקום בטון. פעולת שיקום בטון נדרשת בכל סוגי המבנים, לרבות, מבני מגורים, מבני תעשייה ואף בתשתית.

במבני מגורים, עבודות השיקום מיועדות לצרכי שיפוץ מעטפת המבנה, חיזוק קונסטרוקטיבי וגם במקרים של הרחבת תשתיות במסגרת עבודות תמ"א 38. כמו כן, עבודת שיקום בטון נדרשת בכל אותם מקרים בהם קיים הכרח לשימור מבנים, כמו למשל מבנים עתיקים אשר יש צורך לשמר אותם. 

שיקום בטון

חומרים לשיקום בטון 

חומרים לשיקום בטון הם הגדרה כוללת לכל סוגי החומרים המשמשים לצורך ביצוע עבודות שיקום בטון בעמודי בטון, תקרות בטון ומשטחי בטון חיצוניים ופנימיים, כאשר החל משנת 2015 קיים תקן ישראלי לכל סוגי החומרים המשמשים לצורך ביצוע עבודות שיקום בטון. תקן זה, ת"י 1877, מתייחס בין היתר לדרגות החשיפה של הבטון בחלקי המבנה השונים: קרקע, מעטפת ופנים, לדרישות מחומרי השיקום, בקרת איכות ועוד.

מהם השיקולים בבחירת חומרים לשיקום בטון?

כאשר מתבצעות עובדות שיקום בטון, מושם דגש מקצועי מיוחד על בחירת סוגי החומרים המשמשים לכל אחד מהשלבים הנלווים לתהליך השיקום. כפועל יוצא מכך, מערכת השיקולים בבחירת חומרים לשיקום בטון כוללת בין היתר:

  • התייחסות נקודתית לסוג המבנה בו מבוצעות עבודות השיקום של הבטון.
  • חלקי המבנה בהם מתבצעות העבודות: קרקע, מעטפת ופנים.
  • דרגת החשיפה של הבטון – קיימות 11 דרגות חשיפה שונות באמצעותן נקבע עד כמה אגרסיבית סביבת הבטון.

שיקולים נוספים הנקבעים על ידי אנשי המקצוע בהתאם לצרכי העבודה. 

סוגי חומרים לשיקום בטון

מלט, חומרי הגנה לפלדה (מעכבי קורוזיה), חומרי שיקום צמנטי ותוספי בטון מהווים חלק מהמוצרים הנדרשים לביצוע עבודות של שיקום בטון. כאשר רוכשים חומרים לשיקום בטון, חשוב ומומלץ לעשות זאת באמצעות ייעוץ מקדים של בעלי מקצוע ועל פי מפרט נחוץ.

כמו כן, מומלץ לעשות זאת באמצעות בתי עסק העוסקים ומתמחים בפיתוח חומרי שיקום לענף הבנייה ולוודא שכל סוגי החומרים אותם אתם רוכשים עומדים בתקנים המחייבים על פי חוקי התכנון והבנייה ובהתאם לדרישת מכון התקנים.

למידע נוסף על חומרים לשיקום בטון והשיקולים הנלווים לבחירת החומרים לחצו כאן