לשיחה עם נציג
תפריט

בטון הינו חומר הגלם הבסיסי ביותר המשמש כיום כחומר העיקרי בתחום הבנייה. הבטון המודרני בו עושים שימוש כיום מורכב מתערובת של מספר חומרים המצויים בטבע הכוללים חצץ, חול, צמנט ומים. ערבוב של חומרים אלו יוצר את המוצר הסופי שנקרא בטון, אתו ניתן לעשות שימוש לצורך בנייה והקמה של מבנים שונים לצרכי תעשייה, מגורים, מסחר ותנועה.

כבר בתקופות מוקדמות בהיסטוריה, ניתן לראות כי השימוש בתערובת הבטון אפשרה ליצור מבנים שונים ועמידים למשך שנים ארוכות. כיום עם התפתחות העידן המודרני, פותחו גם מוצרים וחומרים שונים המייעלים את שיטות הבנייה, מקצרים את תהליכי העבודה ובמיוחד מוסיפים איכות ובטיחות לתחום של ענף הבנייה.

חיזוק יציקות בטון

המונח יציקות בטון מתייחס אל מבנה השלד שאנו יכולים לראות כמעט בכל עיר, בה מצויים פרויקטים שונים של בנייה ואתרי בנייה של שכונות מגורים חדשות. יציקות הבטון משמשות כשלד של מבנים מכיוון שהן עשויות מחומרים חזקים במיוחד, לאחר ערבוב של חומרי הגלם הטבעיים ליצירת בטון ויישומם בדרך הדרושה – ניתן לקבל מבנה בעל יציקות חזקות ועמידות במיוחד שהן למעשה התשתית הבסיסית של המבנה, ועליהן יוקמו ויחוברו שאר האלמנטים והתשתיות הנדרשות לצורך הקמת המבנה.

כדי להוסיף חוזק ועמידות לבטון המופק מחומרים טבעיים, נהוג להשתמש במוספי בטון איכותיים העשויים חומרים שונים. מוספים אלו ניתנים ליישום על גבי יציקות הבטון שיושמו מלכתחילה, כך שבמקרים בהם קיימים באופן טבעי סדקים או נקבוביות ביציקות – מוספי הבטון נועדו לאטום באופן מוחלט את החריצים הללו, וכך להעניק ליציקת הבטון בסיס חזק ועמיד הרבה יותר.

שיטות להתזת בטון ויציקות בטון

באמצעות שיטה של התזת בטון ניתן ליצור יציקות בטון במהירות ובקלות. התזת בטון מאפשרת הקמה של מבנים שונים כמו הקמת תקרות וקירות במבנים, בניית בריכות שחייה תת קרקעיות ואף לחיזוק ועיגון של מבנים גדולים כמו מנהרות, קירות תמך לשטחים הרריים המועדים לקריסה על צירי תנועה או אזורים מיושבים ועוד.

התזת הבטון מתאפשרת בשתי דרכים שונות:

  • התזה רטובה – מדובר על שיטה שהיא קלה ופשוטה ואינה מצריכה התעסקות גבוהה עם יצירת חומר הבטון עצמו. בשיטה זו הבטון מגיע אל אתר הבנייה באמצעות הובלה על גבי משאיות בטון ייעודיות לכך. מכיוון שבטון מתקשה לאחר מספר שעות, הבטון שמגיע באמצעות המשאיות נמצא בערבול מתמיד על גבי המשאיות כך שהוא מגיע כשהוא רטוב לאתר הבנייה. היישום שלו מתבצע באמצעות מכונות מיוחדות המתיזות את הבטון הרטוב על המשטחים, תוך אפשרות שליטה ובקרה מלאה על עוצמת ותדירות ההתזה.
  • התזה יבשה – בטון הינו חומר עמיד וחזק במיוחד, אך לאחר שנים ממושכות וכתוצאה משינויים סביבתיים הוא עלול לאבד מעמידותו באופן טבעי. כדי לחזק מבני בטון בצורה יעילה ומהירה, נהוג להשתמש בשיטת התזה יבשה. היתרון הבולט של שיטה זו הוא מהירות הייבוש וההתגבשות של הבטון על גבי המשטח, כך אין צורך להמתין מספר ימים עד לייבוש מלא של הבטון.

מוצרי בטון בהתזה יבשה

התזת בטון בשיטה היבשה מאפשרת עבודה מהירה, יעילה ומדויקת ללא צורך בהמתנה ממושכת לייבוש החומר על גבי המשטח. התזה יבשה של שוטקריט מאפשרת שיקום איכותי עבור בטון הזקוק לחיזוק נוסף בגלל שחיקה כזו או אחרת, ומעניקה שכבת איטום ובידוד גבוהה במיוחד מפני חדירה של חומרים ומפגעים שונים. בטון להתזה יבשה שוטקריט ניתן ליישום בסביבה רטובה או משטחים המגיעים במגע עם מים כמו תעלות מים וביוב, מנהרות תת קרקעיות ועוד.