לשיחה עם נציג
תפריט

בכל תהליך בנייה משתמשים בחומרים וכלים שונים, וכדי לחבר בין חומרי הבנייה השונים יש צורך לעשות שימוש בחומרי מליטה איכותיים המאפשרים הדבקה של חומרים אלו. ההגדרה של חומר מליטה הוא חומר שייעודו לחבר חומרי בנייה אחד לשני. רוב חומרי הבנייה עשויים מחומר מינרלי כמו חול, חצץ ומים – אלו חומרים מינרליים הבאים היישר מן הטבע, ובאמצעות ערבוב של חומרים אלו יחד, מתקבלת תערובת חזקה המסוגלת לקשר בין חומרי הבנייה.

תפקידם של חומרי המליטה לתהליכי בנייה

חומרי המליטה משמשים לצרכי הדבקה בתהליכי בנייה, כמו הדבקה של אריחים, לוחות גבס, ריצוף ועוד. ישנם כמה מונחים מעולם הבנייה הקשורים אל חומרי המליטה והבנייה, כמו לדוגמה המושג צמנט הבא לתאר חומר מליטה מינרלי העשוי אבקה. הצמנט הוא למעשה הדבק המחבר בין חומרי הבנייה השונים, וכדי שהוא יהיה אפשרי ליישום יש לערבב את האבקה עם מים כדי שיהיו לו תכונות של דבק.

חומרי בנייה נוספים המורכבים מצמנט הם המלט והבטון. חומר המלט עשוי מתערובת של מים וחול וגם חומר צמנטי, גם הבטון מורכב מחומר צמנטי בשילוב של חול וחצץ. כדי שעבודת היישום של חומרי המליטה יהיו נוחים בזמן תהליך הבנייה, ערבוב של חומרים אלו עם מים מאפשר מריחה קלה וגמישה יותר הודות לאלסטיות של החומר בזמן יישומו. לאחר ייבוש מתאים חומרי המליטה עוברים תהליך התקשרות, דבר המעניק חוזק והתקשות מיטבית בין האלמנטים בהם יושם הצמנט וכך מתקבל מבנה מבוסס ועמיד.

חומרי מליטה המיועדים לשיקום ותיקון

חומרי המליטה משמשים בעבודות הבנייה לצרכים שונים ומגוונים, כך בנוסף ליישומם בתהליכי בנייה חדשים נהוג להשתמש בהם גם לצורך שיקום ותיקון של מבנים ועבודות העשויים בטון. לדוגמה כאשר נוצרים במבנים פגעים כתוצאה מנזקי מזג אוויר או גורם אחר, ניתן לתקן אותם בקלות וביעילות באמצעות יישום חומרי מליטה המיועדים לכך.

כיום ניתן למצוא מגוון חומרי תיקון ושיקום איכותיים המאפשרים לבצע תיקונים בבטון מעל ומתחת פני המים. חומרים אלו מכילים תערובת צמנט מיוחדת המאפשרת הדבקה והיקשרות אחידה לאחר יישום החומר, וכך מעניקה חוזק ועמידות למשך זמן רב. ניתן להשתמש בחומרים אלו לצורך תיקונים של סדקים וכיסי אוויר הנוצרים בבטון ובסלעים, תעלות ביוב, עמודים וקורות העשויים בטון, מדרכות, רמפות, צינורות בטון ועוד.

סוגים של חומרי מליטה

כאמור, חומרי המליטה הם מגוונים ומאפשרים עבודות בנייה יעילות ואיכותיות יותר. בין מבחר סוגי הצמנטים הקיימים, ניתן למצוא כמה סוגים הפופולריים במיוחד לשימוש לצרכי בנייה:

  • צמנט מהיר ייבוש לשיקום בטון – חומר מליטה איכותי המיועד לתיקון ושיקום נזקים בבטון כמו סדקים בעודי ומנהרות עשויים בטון. החומר מגיע כאבקה מוכנה לשימוש, ולאחר הוספת מים ניתן ליישם את החומר על גבי המשטחים מהטופלים. בנוסף, חומר זה מאפשר קבלת תוצאת התקשרות והתקשחות באופן מהיר כך שניתן לצבוע אותו מיד לאחר שהוא מתייבש.
  • מלט צמנטי לתיקון ושיקום בטון בסביבה רטובה – ניתן למצוא גם חומר מליטה צמנטי של ספיר MARINE המיועד ליישום בשטחים רטובים כמו במזחים ומעגני סירות. חומר זה מעכב את תהליך ההיווצרות של קורוזיה באזורים רטובים, ובעל חוזק ועמידות גבוהה במיוחד.
  • דבק צמנטי לאריחים – גם ליישום והדבקה של אריחי קרמיקה ישנו חומר צמנטי ייעודי, כאשר הוא מאפשר הדבקה של אריחים בחדרים רטובים בתוך הבית או אריחי חיפוי בקירות חיצוניים.

לסיכום, ניתן לראות כי חומרי המליטה מהווים חלק בלתי נפרד מכל תהליך בנייה. חשוב לבחור את חומר המליטה האיכותי ביותר בהתאם למטרה שלמה הוא מיועד. חברת א.צ מציעה לכם מבחר חומרי איטום וגמר לבנייה בסטנדרטים גבוהים.