לשיחה עם נציג
תפריט

מהו ביטומן?

הביטומן דומה בתכונותיו לזפת והינו תוצר לוואי של זיקוק נפט. כמו הזפת, גם חומרים ביטומניים הם תרמופלסטיים, כלומר מתרככים בחום ומתקשים בקור. היריעות הביטומניות עשויות למעשה מהביטומן, והוא זה שנותן להן את החוזק המכאני שלהן.

היריעות הביטומניות, הנדבקות לתשתית עליה הן מיושמות ומתחברות אחת לרעותה בחפיפה כך שמתקבלת שכבת איטום אחת רצופה וגדולה. את היריעות הביטומניות נוהגים ליישם על אלמנטים שונים ומגוונים – תעשייתיים, תת קרקעיים, בבניה הפרטית, בתשתיות (גשרים ומנהרות) וכו', כאשר לכל אלמנט שכזה יש להתאים את סוג היריעה המתאים לה.

סוגי היריעות הביטומניות

מגוון היריעות הביטומניות גדול מאד. היריעות נבדלות אחת מהשניה בתכונות כגון עובי היריעה, ציפויה (למשל ציפוי אגריגט),דרגת היריעה (R או M) ועוד.

ניתן לחלק את היריעות לשני סוגים עיקריים:

  • (Styrene-Butadiene-Styrene (SBS – יריעות SBS הנן יריעות איטום אלסטיות המתאימות ליישום במקומות ללא שמש ישירה. מומלץ להשתמש בהן לאיטום של אלמנטים תת קרקעיים כגון קירות מרתף, חניונים תת קרקעיים וכן רצפות עליונות של חניונים תת קרקעיים לפני פיתוח (גינון או ריצוף) ועוד.
  •  – (Atactic Polypropylene (APP– יריעות מסוג APP הנן יריעות פלסטיות חזקות ועמידות במיוחד למזג אוויר חם ולקרינת שמש ישירה (UV) והן מצופות באגריגט לבן. האגריגט הלבן למעשה מונע את התחממות התשתית עליה מיושם האיטום. מומלץ להשתמש בהן לאיטום שטחים חשופים לשמש ישירה כגון גגות, חניונים פתוחים ועוד.

שימושים נפוצים ביריעות ביטומניות

השימוש הנפוץ ביותר ביריעות ביטומניות, משני הסוגים, הינו לאיטום כנגד חדירת מים.

כפי שציינו, יריעות מסוג APP נועדו לאיטום משטחים החשופים לקרינת UV ישירה, כאשר עיקר השימוש שלהן הנו לצורך איטום גגות של מבני מגורים או מבנים מסחריים.

כאשר מיישמים איטום בצורת יריעות ביטומניות על גבי גגות, יש לוודא כי בגג קיימים שיפועים תקינים אשר יבטיחו ניקוז מים יעיל במהלך עונות החורף הגשומות.

היריעה אוטמת את הגג, מונעת חדירת מים ומספקת הגנה למבנה. ומה קורה בימות הקיץ החמים? ציפוי האגריגט הלבן שעל גבי היריעה הביטומנית APP מונע את התחממות היריעה ואת הפגיעה בה. בנוסף, נמנעת גם

התחממות הגג עצמו וכתוצאה מכך גם הטמפרטורה שבתוך המבנה אינה עולה בימים החמים.

שימוש ביריעות ביטומניות לאיטום גגות בפרט ושטחים\תשתיות החשופים לשמש בכלל, מעניק פתרון איטום ארוך טווח המאפשר ליהנות מביטחון ושקט לשנים רבות (בהשוואה לפתרונות איטום אחרים משחתיים).

לא בכדי שימוש ביריעות ביטומניות הוא הפתרון הנפוץ ביותר בישראל כיום לאיטום גגות.

לעומת יריעות ביטומניות לאיטום גגות, השימוש ביריעות מסוג SBS נפוץ יותר באיטום של מבנים תת קרקעיים. אזורים אלו זקוקים לאיטום מתאים מכיוון שישנה סכנה כי מי תהום יחדרו דרך תפרים וסדקים בבטון ויגרמו להצפות ולפגיעה במבנה. בנוסף לאלמנטים תת קרקעיים, משמשת יריעת ה SBS לאיטום אלמנטים מחופים כמו מרפסות שמש ואדניות.

ישנה גם יריעת SBS מיוחדת נגד שורשים, אשר עמידה בפני פגיעות משורשים או עשבים. ליריעות אשר נועדו לאטום מבנים תת קרקעיים יש תכונות מיוחדות אשר מתאימות לתנאי השטח עליו מיושם האיטום.

בתחום התשתיות והבניה הרוויה יריעות ביטומניות משמשות לאיטום של משטחים גדולים כמו כבישים, אזורי פיתוח לפני הקמת מבנים, גשרים, חניונים, רחבות ציבוריות וגם מתחת למסלולי טיסה בנמלי תעופה.

מכיוון שמדובר על שטחים גדולים הזקוקים לאיטום מירבי, היריעות הביטומניות עשויות שריון פוליאסטר המעניק איטום חזק ועמיד יותר וגם יכול להחזיק מעמד למשך זמן רב יותר.

יש לשים לב כי יריעות ביטומניות מיועדות לשימוש על ידי אנשי מקצוע מתחום הבנייה, זאת משום ששיטת היישום דורשת הכנת תשתית מקדימה ליישום היריעות ומיומנות בריתוך שלהן.

יישום יעיל של יריעות ביטומניות

על מנת שיישום היריעות יהיה יעיל מומלץ לבחור את סוג היריעות ועוביין בהתאם לשטח המיועד. ניתן למצוא יריעות ביטומניות בעובי של 4 מ"מ או יריעות בעובי של 5 מ"מ.

השימוש ביריעה ביטומנית כזו או אחרת תלוי במגוון גורמים כגון סוג ואופי העבודה, השטח עליו תיושם היריעה, גודל השטח ועוד.

בהתאם לצרכים ולדרישות כל פרויקט לגופו, ניתן ואף מומלץ ליישם שכבה כפולה של יריעה ביטומנית כדי להבטיח אטימה מיטבית.

ישנן גם יריעות ביטומניות ייעודיות ליישום עצמאי. בעוד היריעות הביטומניות ה"רגילות" זקוקות לריתוך על מנת לחבר אותן אחת לשניה, היריעות הביטומניות בהדבקה עצמית מיועדות ליישום ללא צורך באש ומאפשרות הדבקה פשוטה וקלה באמצעות פסי חפיפה דביקים על היריעה. אך, יש לשים לב כי מדובר על יריעות דקות בדרך כלל, שהשימוש בהן יהיה למקרים ממוקדים ובסדרי גודל קטנים, כגון איטום של פרגולות.

על מנת שהאיטום ימלא את ייעודו, מומלץ לפנות לקבלני איטום מיומנים ומקצועיים.

לכל שאלה, הבהרה או ייעוץ, תוכלו לפנות ליועצים המוסמכים של קבוצת א.צ. דרך לשונית "צור קשר" באתר.