לשיחה עם נציג
תפריט

מהו ביטומן?

הביטומן הוא חומר אורגני, עשיר בפחמימנים כבדים, שמזכיר את הזפת בצורתו ובמרקמו. כמו הזפת, גם חומרים ביטומניים הם תרמופלסטיים, כלומר מתרככים בחום ומתקשים בקור. הביטומן זמין בטבע בצורות שונות (למשל בפצלי שמן) אך זמין בעיקר כתוצר לוואי של זיקוק נפט. אחד מהמוצרים האלו הנו היריעות הביטומניות, הנדבקות לתשתית ומתחברות אחת לרעותה בחפיפה כך שמתקבלת שכבת איטום אחת רצופה וגדולה. את היריעות הביטומניות נוהגים ליישם על אלמנטים שונים ומגוונים – תעשייתיים, תת קרקעיים, בבניה הפרטית, בתשתיות (גשרים ומנהרות) וכו'.

סוגי היריעות הביטומניות

מגוון היריעות הביטומניות גדול מאד ( עוביים, ציפוי אגריגט, R או M ועוד) והוא מתחלק לשני סוגים עיקריים:

  • (Styrene-Butadiene-Styrene (SBS – יריעות SBS הנן יריעות איטום אלסטיות המתאימות ליישום במקומות ללא שמש ישירה. מומלץ להשתמש בהן לאיטום של אלמנטים תת קרקעיים כגון קירות מרתף, חניונים תת קרקעיים וכן רצפות עליונות של חניונים תת קרקעיים לפני פיתוח (גינון או ריצוף) ועוד.
  •  – (Atactic Polypropylene (APP– יריעות מסוג APP הנן יריעות פלסטיות חזקות ועמידות במיוחד למזג אוויר חם ולקרינת שמש ישירה כאשר הם מצופים באגריגט לבן. מומלץ להשתמש בהן לאיטום שטחים חשופים לשמש כגון גגות, חניונים פתוחים ועוד.

שימושים נפוצים

השימוש הנפוץ ביותר ביריעות ביטומניות מסוג APP הוא לצורך איטום גגות של מבני מגורים או מבנים מסחריים. בעת מופעי גשם שכבת האיטום מונעת חדירה של מים אל המבנה וזה מתקיים בזכות שילוב של יריעות ביטומניות, שיפועים בגג וניקוז מתאים.

לעומת זאת, השימוש ביריעות מסוג SBS נפוץ יותר באיטום של מבנים תת קרקעיים. אזורים אלו זקוקים לאיטום מתאים מכיוון שישנה סכנה כי מי תהום יחדרו דרך תפרים וסדקים בבטון ויגרמו להצפות ולפגיעה במבנה. במוסף משמשת יריעת ה SBS לאיטום אלמנטים מחופים כמו מרפסות שמש ואדניות בהן נשתמש ביריעת SBS נגד שורשים

בתחום התשתיות והבניה הרוויה יריעות ביטומניות משמשות לאיטום של משטחים גדולים כמו כבישים, אזורי פיתוח לפני הקמת מבנים, גשרים, חניונים, רחבות ציבוריות וגם מתחת למסלולי טיסה בנמלי תעופה. מכיוון שמדובר על שטחים גדולים הזקוקים לאיטום מירבי, היריעות הביטומניות עשויות שריון פוליאסטר המעניק איטום חזק ועמיד יותר וגם יכול להחזיק מעמד למשך זמן רב יותר. יריעות מסוג זה מיועדות לשימוש על ידי אנשי מקצוע מתחום הבנייה, זאת משום ששיטת היישום דורשת הכנת תשתית מקדימה ליישום היריעות ומיומנות בריתוך שלהן.

יישום יעיל של יריעות ביטומניות

על מנת שיישום היריעות יהיה יעיל מומלץ לבחור את סוג היריעות ועוביין בהתאם לשטח המיועד. ניתן למצוא יריעות ביטומניות בעובי של 4 מ"מ או יריעות בעובי של 5 מ"מ. השימוש ביריעה ביטומנית כזו או אחרת תלוי במגוון גורמים כגון סוג ואופי העבודה, השטח עליו תיושם היריעה, גודל השטח ועוד. בהתאם לצרכים ולדרישות כל פרויקט לגופו, ניתן ואף מומלץ ליישם שכבה כפולה של יריעה ביטומנית כדי להבטיח אטימה מיטבית.

ניתן לרכוש יריעות ייעודיות ליישום באופן עצמאי. היריעות הביטומניות בהדבקה עצמית המיועדות ליישום ללא צורך באש ומאפשרות הדבקה פשוטה וקלה באמצעות פסי חפיפה דביקים על היריעה. אך, יש לשים לב כי מדובר על יריעות דקות בדרך כלל שהשימוש בהן יהיה למקרים ממוקדים ובסדרי גודל קטנים, כגון איטום של פרגולות.

על מנת שהאיטום ימלא את ייעודו, מומלץ לפנות לקבלני איטום מיומנים ומקצועיים.

לכל שאלה, הבהרה או ייעוץ, תוכלו לפנות ליועצים המוסמכים של קבוצת א.צ. דרך לשונית "צור קשר" באתר.