לשיחה עם נציג
תפריט

ענף הבנייה עשיר במגוון חומרים וטייחים שונים ומגוונים, כאשר טיח גבס הוא מבין חומרי הבניה הנפוצים ביותר בשימוש. כדי להבין למה חומר זה משמש, היכן ניתן ליישם אותו, מהם היתרונות והחסרונות והאם כדאי להשתמש בטיח גבס או טיח רגיל – נתחיל קודם כל עם רקע קצר על טיח גבס.

מהו טיח גבס?

כדי לקבל רקע כללי על תכונות טיח הגבס יש להכיר את הטיח, שהינו המרכיב העיקרי בטיח הגבס. טיח הינו חומר המורכב מחומר מליטה כמו מלט, גבס וסיד ומחומר אגרגט המאופיין במרכיבים בעלי מרקם גס כמו חול, שבבי אבנים ועוד.

שילוב של חומרים אלו יוצר את הטיח המשמש למטרות רבות בענף הבניה; שכבת יישור לבטון, שכבת יסוד לפני יישום איטום לקירות, הרבצה צמנטית לקיר ועוד.  

טיח הגבס הינו חומר המורכב משילוב של טיח ואבקת גבס לבנה. כיוון שטיח גבס הינו חומר בעל מרקם חלק ועדין מאוד, לא נהוג להוסיף אליו אגרגט כדי שלא לפגוע במרקמו.

משום כך לא ניתן לבצע איתו עבודות טיח רגילות, אלא בעיקר עבודות תיקון קלות המיועדות להעניק מראה אסתטי ואחיד יותר או כשכבה היוצרת קיר חלק ולבן המוכן לקבלת שכבת צבע.

למה טיח גבס משמש?

טיח גבס מאופיין במרקם עדין, אחיד וחלק ולכן הוא משמש בעיקר לעבודות תיקון קלות בתהליך הבניה, כמו לדוגמה איטום וסתימה של חורים וסדקים בקירות פנימיים, יישור והחלקה של קירות פנימיים העשויים טיח וכשכבת יישור לאחר יישום שכבת טיח ראשונית על הקירות.

כיוון שטיח הגבס אינו בעל כושר עמידות וחוזק, לא מומלץ ליישם אותו על גבי קירות בחדרים רטובים כמו חדרי אמבטיה, חדרי שירות, מטבחים, חדרי שירותים ועוד.

בנוסף, הוא אינו מתאים ליישום על גבי קירות חיצוניים כיוון שאינו עמיד ואפקטיבי מפני נזקים חיצוניים.

יש לשים לב, כי על מנת ליישם טיח גבס על גבי תשתיות צמנטיות אחרות, יש צורך בביצוע מריחה של פריימר על התשתית, על מנת לשפר את הדבקות הטיח לתשתית.

כמו כן, ישנם גם מוצרי טיח גבס לממ"ד, אשר עומדים בתקן של פיקוד העורף. 

יתרונות של טיח גבס

כשמסתכלים על טייחים אחרים – אמנם מדובר על חומר חלש יחסית בהשוואה לטיח רגיל, אך הוא הרבה יותר חזק ועמיד לעומת שכבות הסיד והצבע שמיישמים על הקירות הפנימיים.

בנוסף, עדינותו של החומר מעניקה לו את היתרון במתן תוצאה אסתטית ואחידה יותר – כך שלאחר יישום שכבת טיח גבס על קיר שעבר כמה שכבות טיוח, התוצאה תהיה קיר לבן, חלק ומיושר בצורה אחידה המוכן לקבלת צבע.

יתרון נוסף ובולט לטיח הגבס נוגע לאופן היישום של החומר, כיוון שהינו מורכב משילוב של אבקה ומים בלבד. הודות לכך ניתן לקבל פתרון מהיר, יעיל וזול במידה ורוצים לבצע באופן עצמאי תיקוני סדקים וחורים בקירות הפנימיים בבית.

כמו כן, טיח גבס ניתן ליישם גם במריחה ביד וגם בהתזה. 

חסרונות של טיח גבס

כשעוסקים בשאלה "טיח גבס או טיח רגיל?" חשוב לדעת שיחד עם היתרונות של טיח הגבס, קיימים בו כמה חסרונות בולטים כמו כושר עמידות נמוכה לרטיבות ומים. חסרון זה מגביל את אופן השימוש בו בקירות חיצוניים ו/או קירות פנימיים הנמצאים בחדרים רטובים בבית.

מכיוון שטיח הגבס אינו מכיל חומר אגרגט שמעניק חוזק לטיח, לא ניתן ליישם אותו באופן רגיל בשלוש שכבות טיח אלא רק בשכבה אחת, כשכבת יישור שנייה או שכבת גמר האחרונה.

בררו גם על טיח טרמי