לשיחה עם נציג
תפריט

עולם הבנייה הוא תחום מרתק במיוחד. אך כמו שהוא מרתק, כך גם הוא מורכב ותלוי בגורמים שונים התלויים אחד בשני. בתחום הבנייה יש מספר רב של מרכיבים וחומרים שונים המיועדים לבניית מבנים שונים, החל מעבודות קטנות ועד עבודות גדולות ומקיפות הכוללות גם בנייני מגורים.

כיום כמעט בכל עיר מרכזית שנמצאת בארץ ניתן לראות תהליכי בנייה מתקדמים ונמרצים, אם אלו בניינים המיועדים למגורים של משפחות או בנייני משרדים עבור חברות ועסקים שונים. לרוב בנייני המגורים יוקמו באזורים הרחוקים יותר ממרכז העיר וההמולה, כך שמשפחות יוכלו להתגורר בעיר אך לא לסבול מהרעש שיש באזור. לעומת זאת, בנייני משרדים דווקא ממוקמים בלב העיר מכיוון שהגישה אליהם יותר נוחה ואפקטיבית כאשר הם ממוקמים במרכז העניינים.

מוספים לבטון

חומרי הבנייה הנפוצים ביותר

למרות שקיים הבדל מהותי בין בניינים מסוגים שונים, אין לרוב הבדל בצורת הבנייה של כל בניין שכזה. חברות הבנייה משתמשות באותם חומרי בנייה, ביניהם ניתן למצוא את החומרים הנפוצים ביותר:

  • חומרי בניין – חומרי הבניין משמשים את כל חברות הבנייה שמתעסקות בבניה של פרויקטים שונים, החל ממבני מגורים ועד מבני ענק תעשייתיים. בין חומרי הבניין הנפוצים ביותר ניתן למצוא את הבטון, שהוא למעשה תערובת של צמנט, חול, חצץ ומים. התערובת הזו מעורבבת בעזרת מערבל בטון נייד או נייח, וכך נוצר חומר קשיח ועמיד המשמש לבניית השלד של המבנה.
  • חומרי ריצוף – לאחר בניית השלד של המבנה, נקבע איזה ריצוף יהיה על גבי הרצפה של המבנה. הריצוף מעניק מעין שכבת הגנה והסתרה של מבנה הבטון שנמצא בבסיס, וגם מוסיף חוזק ועמידות לכל המבנה עצמו. בין חומרי הריצוף הנפוצים ביותר ניתן למצוא את הקרמיקה והשיש. אלו חומרים חזקים ועמידים בפני מים, ולכן הם מיושמים לרוב במטבחים או אמבטיות במהלך הבנייה.
  • חומרי עיצוב וגימור – במבנים רבים משולבים גם אלמנטים עיצוביים להוספת יופי ומקוריות לכל המבנה. כדי לקבל את המראה המיוחד הזה, משתמשים לרוב בחומרי בנייה המיועדים לעיצוב וגימור יפה ומעוצב יותר כמו גבס או עץ.

מוספים לבטון

כיצד הבטון תורם לתהליכי הבנייה

בבנייה המודרנית ניתן לראות כי חומר הבנייה הנפוץ ביותר שמשתמשים בו הוא בטון. כאמור, הבטון מורכב מתערובת מיוחדת המעניקה לו חוזק ועמידות לאורך שנים רבות. על פי החוק בישראל, כל מבנה מוכרח להיות בבסיסו בעל בטון מזוין. בטון מסוג זה הוא שילוב של מוטות פלדה חזקים יחד עם תערובת הבטון, דבר שמעניק חוזק ועמידות גבוהה הרבה יותר מאשר בטון בפני עצמו.

נוסף על העמידות שחומר הבטון מעניק לכל מבנה, ניתן לעצב מבנים שונים באופן חופשי תוך שילוב חומר הבטון בהתאם לצורך. מכיוון שתערובת הבטון מתקשה לאחר פרק זמן מסוים, נהוג להשתמש בחומרים מיוחדים הנקראים מוספים לבטון. מוספים אלו נועדו לשפר את תכונות הבטון, הן מבחינת עמידותו והן מבחינת תהליך העבודה איתו.

יתרונות השימוש במוספי בטון

הדרך הטובה ביותר לעבוד עם בטון בצורה האידאלית ביותר, היא באמצעות שימוש במוספים לבטון העשויים מחומרים שונים. מוספי הבטון מעניקים נוחות עבודה עם הבטון, וכך ניתן לשלוט על פרק הזמן בו הבטון יתקשה ויקבל את צורתו הסופית.

בין המוספים הנפוצים ביותר לשימוש בבנייה יחד עם בטון, הוא מוסף כולא אוויר היוצר בועות אוויר קטנות בתוך תערובת הבטון. בועות אוויר אלו מתגבשות באופן נפרד אחת מהשנייה, דבר שמעניק שיפור וחוזק גדול יותר לבטון. כאשר יש צורך להעביר את הבטון ממקום אחד למקום אחר בעזרת מערבל בטון נייד, נהוג להשתמש במוסף מעכב התקשרות בימים חמים במיוחד כך שהתערובת מתגבשת זמן ארוך יותר.