לשיחה עם נציג
תפריט

הדבקים משחקים תפקיד מרכזי בחיינו, בין אם מדובר על התא הפרטי, העסקי או המסחרי. השימוש בדבק על צורותיו השונות משחק תפקיד בכל מקום שניתן להעלות על הדעת, כאשר סוגי הדבקים הם שונים ומגוונים, ולכל סוג דבק יש ייעוד ויכולות הדבקה שונות.

אילו סוגי דבקים קיימים?

עבור הדבקה של סוגי חומר שונים, יש צורך להשתמש בסוגי דבק שונים, כאשר לכל סוג יש תכונות משלו המתאימות למשטח עליו הוא ייושם. למשל, כאשר נרצה להדביק חלקי עץ שונים האחד לשני, ריצוף, זכוכית, או אף פלסטיק, בכל אחד מן המקרים הללו יהיה צורך לעשות שימוש בדבק אחר. כמו כן, לכל חומר יש תכונות ויכולות שונות, כאשר הדבק שבו נשתמש יתאים להם מבחינת חוזק ואופן שימוש. ניתן לסווג את הדבק לקטגוריות רחבות. דבק חזק יהיה בשימוש בעיקר לצרכים תעשייתיים ומסחריים, בעוד דבק חלש יותר יהיה בשימוש בייתי או משרדי (כדוגמת הדבק של הילדים).

אופן השימוש בדבקים

בדרך כלל כאשר מדובר על שימוש בדבק, על כל סוג שהוא, יש מספר כללים אשר מסבירים לנו כיצד להשתמש בדבק באופן הנכון והיעיל ביותר.

  • יש להשתמש בדבק אך ורק לפני תאריך התפוגה שלו, היות ולאחר מכן יעילותו עלולה לדעוך ואף לצאת מכדי שימושיות.
  • דעו שכאשר פותחים את מיכל הדבק, חיי המדף שלו יתקצרו פלאים, כך שבסופו של דבר כמעט תמיד יהיה מומלץ לקנות מכלי דבק קטנים, כאלה אשר ניתן לנצל במלואם זמן קצר לאחר פתיחתם.
  • המשטח אשר עשוי להימרח בדבק יהיה צריך להיות נקי, ללא לכלוך או אבק כלשהוא. כמו כן, המשטח יהיה צריך להיות נקי גם מדבקים אחרים, כך ששום דבר לא יפריע לפעולת ההדבקה. מדובר בכלל חשוב במיוחד להדבקה מוצלחת, מכיוון שאם תדביקו משטח מלוכלך, ההדבקה כולה תהיה רעועה ולא יציבה.
  • יש לחכות עד לייבוש הדבק. על מנת שהדבק יגיע לכדי מיצוי הפוטנציאל המלא שבו, יש לחכות זמן מה עד לאחר שהמשטחים הודבקו לחלוטין והדבק כבר יבש. בדרך זו תוכלו להבטיח שכל חלקיק קטן מהדבק עשה את שלו ותרם לעבודת ההדבקה שלכם. מדובר בכלל חשוב מכיוון שהדבקה מוצלחת תדרוש בדרך כלל סבלנות, כלומר המתנה מסוימת עד אשר יהיה ניתן לעשות שימוש בתוצאותיה.
  • חשוב לוודא היטב שהדבק עימו אנחנו עובדים תואם את החומרים שאנחנו מנסים להדביק. כך הדבק יעשה את פעולתו באופן תקין, יעיל ואפקטיבי.
  • חשוב לבדוק שהדבק עומד בתנאי העבודה בהם אנחנו נמצאים, כך שיעמוד בחום, בקור, בשמש או ברטיבות, בהתאם לצורך הספציפי שלנו.

 

דבקים בענף הבניה?

השימוש הנפוץ שנראה לדבקים בענף הבניה הינו בהדבקת אריחים למיניהם. לדבקים יש תכונות של אלסטיות, גמישות, חוזק, התייבשות, התקשות ועוד, כאשר לכל דבק יש רמות שונות של התכונות הללו. כמו כן, קיימים כיום דבקים ידידותיים לסביבה המותאמים לבניה ירוקה. למשל, דבק הספירבונד 245+, דבק צמנטי גמיש המתאים להדבקת כל סוגי האריחים ולרוב התשתיות, מסוג C2TE-S1. הוא פותח במיוחד לשימוש על גבי אריחים סופגים במיוחד, לשימוש פנימי וחיצוני והוא מעניק נקודות LEED לבניה ירוקה.

לדבקים נוספים המתאימים לענף הבניה, בעלי תכונות שונות ניתן לעיין בקטגורית הדבקים באתרנו. קבוצת א.צ. עוסקת בפיתוח, ייצור ושיווק דבקים לתעשייה, ועושה זאת בהתאם לדרישות העולות מהשטח תוך שמירה על רוח חדשנית וטכנולוגיות מתקדמות.