כשלים במערכת איטום גגות

28/06/2017

רטיבות היא אחת מנזקי הבנייה הקשים והמטרידים ביותר בבתי מגורים בישראל. בעיות הרטיבות אשר מקורן בגג הבניין עשויות לגרום ללא מעט נזקים בהם- הופעת כתמי רטיבות, עובש ופטריות, קילופי טיח, לחות בדירה ועוד. נזקי הרטיבות עלולים לגרום גם לנזקים בריאותיים כמו התפתחות אלרגיות ומחלות ריאה שונות. מעבר לכך, הרטיבות החודרת לקירות הבית מביאה לבלייה מואצת של הבטון ושל ברזלי הזיון, מה שגורם להיחלשות המבנה ולסכנה בטיחותית אמיתית.

כשלים במערכת האיטום של הגג הם מליקויי הבנייה הנפוצים ביותר. מקור הכשלים נעוץ בכמה סיבות אותן ניתן לסכם בשתיים עיקריות- ביצוע לקוי של עבודות האיטום הראשוניות, ובלייה של האיטום הנגרמת מחוסר תחזוקה של הגג.


סיבות לכשלי איטום בגג


איטום הגג הוא חלק בלתי נפרד מתהליך הבנייה של בית חדש בישראל, ואם הוא מתבצע כהלכה- אין סיבה שהאיטום לא יחזיק מעמד לשנים רבות. יחד עם זאת, בעיית הרטיבות שמקורה בגג היא עדיין אחת הבעיות הנפוצות ביותר במחוזותינו. נשאלת השאלה- מה גורם, אם כן, לכשלים במערכת האיטום של הגג?

כאמור, אחת הסיבות העיקריות לכשל באיטום הגג היא ביצוע לקוי של עבודות איטום הגג. אם האיטום בוצע באופן לא מקצועי או מרושל (למשל - הכנה לא מספיק טובה של השטח, שימוש בחומרי איטום לא מתאימים או חוסר מיומנות בטכניקת האיטום וכן הלאה), הדבר יתבטא לרוב בכשלים נקודתיים ובהופעת רטיבות בנקודות התורפה - נקודות החיבור של רצפת הגג עם הקיר ועם המפתן, פתחי המרזבים, התנתקות של שכבת האיטום מן התשתית וכן הלאה.

הגורם השני לכשלים במערכת איטום הגג הוא חוסר בתחזוקה. גג הבניין חשוף בכל ימות השנה לפגעי מזג האוויר ולקרינת שמש חזקה. כתוצאה מכך מתרחש בלאי טבעי של שכבת האיטום, המתבטא בכשלים כמו- התנפחויות ובועות, קילוף בין-שכבתי, סדקים, התכווצויות ועוד. זאת לצד פגיעות מכאניות הנגרמות מחפצים המאוחסנים בגג או בשל עבודות המתבצעות בו. ביצוע עבודות תחזוקה באופן שוטף למערך האיטום של הגג מסייע באופן משמעותי למניעת כשלים אלו.


תחזוקת מערך האיטום של הגג


אורך חייה של מערכת איטום הגג תלוי במידה רבה במידת התחזוקה של הגג. אם הגג מתוחזק באופן שוטף - המערכת תאריך חיים. מאידך, ליקויים קטנים המופיעים בשכבת האיטום ולא מאותרים ומטופלים בזמן עשויים להפוך לליקויים חמורים יותר ולגרור החלפה או איטום מחדש של כל הגג וטיפול בנזקי הרטיבות.

לכן, חשוב לבצע מספר פעולות מניעה ותחזוקה על מנת לשמור על איטום הגג, למשל:

  • יש להקפיד על ניקיון הגג באופן שוטף מאבק, לכלוך וחפצים מיותרים, העשויים לגרום לבלייה ולפגיעות מכאניות באיטום.

  • רצוי להקפיד על בדיקה שגרתית של פתחי המרזב כדי לוודא שלא נסתמו מלכלוך או עלים, העשויים לגרום לסתימה והצפה של הגג.

  • במקרה של איטום בזפת - יש לדאוג לצפות את הזפת בשכבת סיד לבנה לצורך מניעת התחממות יתר וכן רצוי לחדש את הזיפות מדי שנתיים-שלוש.

  • באופן כללי יש לבצע בדיקות תקופתיות לצורך איתור כשלים כמו סדקים או התנפחויות והתנתקות מהתשתית ולטפל בהן באופן נקודתי באמצעות אנשי מקצוע.

 צור קשר