צביעה חיצונית של מבנים לאחר שיקום

19/06/2017

שיקום מבנים הוא תחום רחב למדי ששונה באופן מהותי מעבודות שיפוץ רגילות.

מדובר בדרך כלל בעבודות מורכבות יותר שמצריכות תכנון הנדסי קפדני מתוך המחשבה לשמר את הקיים באופן בטיחותי ויחד עם זאת להבטיח את המשך תפקודו התקין של המבנה לאורך שנים.

שיקום מבנים יכול לבוא לידי ביטוי בשלל מקרים – החל משיקום מבנה שמיועד להריסה ועד למבנה לאחר שריפה. יחד עם זאת, המשותף למרבית המבנים הללו הוא הצורך לצבוע אותם באופן הטוב ביותר – כזה שיבטיח מראה יפה ונעים מצד אחד ועד לפונקציונאליות שבאה לידי ביטוי במניעת רטיבות והסתרת סדקים נימיים באופן יעיל מצד שני.

בשונה מצביעה רגילה, כאשר מדובר בצביעת מבנים, סדר הפעולות שונה לחלוטין וכך גם חומרי הגלם שנעשה בהם שימוש לצורך הגשמת המטרה.

חומרי הגלם לצביעה חיצונית

בשנים האחרונות הפך ענף הצביעה החיצונית מהפיכה של ממש וכיום ישנם מגוון חומרים – החל מטיפול בנזקים, חורים וסדקים ועד לצבעים גמישים ומורכבים שבאים לתת מענה לשתי דרישות מרכזיות.

צביעה חיצונית

עמידות לאורך זמן

משפחה ממוצעת בישראל צובעת את ביתה אחת לארבע עד חמש שנים בממוצע. אך כשמדובר בצביעה חיצונית הסיפור מורכב יותר ושונה לחלוטין עד כדי כך שקשה לכמת את הנתון באופן אפקטיבי.

הסיבה לכך פשוטה. צביעה חיצונית מורכבת הרבה יותר ואם נהיה כנים, היא לא יכולה להתבצע אחת לחמש שנים מאחר שהעלויות הקשורות בכך גבוהות במיוחד (החל מחומרי הגלם, פיגומים ופגיעה במראה הסביבתי לאורך מספר שבועות ויותר).

לכן, היום יותר מתמיד, היצרנים השונים מפתחים צבעים מבוססי חומרים מורכבים שאחת המטרות המרכזיות הינה לספק את המטרה לאורך שנים רבות כך שגם בעוד 10 שנים מרגע הצביעה, הקירות החיצוניים עדיין יראו במצב טוב מאוד.

הגנה מפני פגעי מזג האוויר

אם בעבר צביעה חיצונית היתה בעיקר על מנת לספק מראה הולם לבניין, ניתן לומר שהתפיסה הזאת כמעט שהשתנתה לחלוטין.

במדינת ישראל, בה המבנים חשופים לתנאי מזג אוויר קיצוניים שבאים לידי ביטוי בהפרשים שעולים על 30 מעלות בין עונות השנה ובגשמים שמביאים איתם תופעות של נזילות ורטיבות, קיים הצורך לספק למבנה הגנה חיצונית מפני פגעי מזג האוויר. הודות לפיתוח המוצרים המתקדמים, ניתן לומר שכיום יותר מתמיד, ניתן ליישם בהצלחה צבעים חיצוניים שיספקו הגנה מפני מים ורטיבות למשך זמן רב.

מראה – הסתרת סדקים נימיים באופן יעיל

כמה פעמים שמעתם את הביטוי שסדקים נימיים (של מספר מילימטרים בודדים) הם תופעה טבעית שלא תמיד יש מה לעשות עמה? הדבר נכון בעיקר במבנים חדשים שסובלים מסדקים חוזרים ונשנים בעיקר בשנה הראשונה.

למען האמת, יש מה לעשות – בעיקר כאשר מדובר בצביעה חיצונית.

על מנת למנוע את הופעת הסדקים המדוברים ( או לפחות לצמצם את ההופעה באופן מהותי), יש צורך לצבוע את המבנה בצבע גמיש. הצבע הגמיש דומה במעט לגומי והוא בעל יכולת מופלאה להתרחב ולהימתח (עד גבול מסויים), כך שגם אם הופיע סדק צר במבנה, הצבע ימתח ויסתיר אותו (ובאופן כזה ימנע גם חדירה של מים לתוכו).

על מה צריך להקפיד בצביעה חיצונית לאחר שיקום?

הסוד בביצוע מוצלח של צביעה חיצונית טמון בתכנון נכון וקפדני שיעשה על ידי חברה שמתמחת בשיקום מבנים. התכנון יבוא לידי ביטוי במספר מישורים:

  1. תכנון העבודה – על מנת לבצע צביעה חיצונית של מבנים לאחר שיקום באופן מוצלח, יש לתכנן תחילה את התהליך. החל מסוגי הנזקים שקיימים, האם ישנם ברזלים חשופים (של יציקות בטון), אילו פיגומים נצטרך וכן את סדר גודל כוח העבודה שיידרש לביצוע המשימה.
  2. לוח הזמנים – בשיקום מבנים ובצביעה חיצונית אין קיצורי דרך. אם רוצים להגיע לתוצאות משביעות רצון – כאלה שיחזיקו מעמד לאורך שנים רבות ויגנו על המבנה באופן יעיל, יש להשקיע את הזמן הדרוש ולעבוד על פי הוראות יצרני החומרים ועל פי החברה המפקחת על השיקום.
    בנקודה זאת צריך לזכור שמעבר להכנת המבנה (לרבות ניקוי, חשיפת חלקי טיח ובטון רופפים וכו'), יש צורך ביישום קפדני של חומרי האיטום והצבע שאם לא כן, התוצאות שיתקבלו עשויות להיות עלובות למדי.
  3. בחירת החומרים – בחירת חומרי הגלם הטובים ביותר שישמשו לשיקום וצביעת המבנה יתבצעו על ידי החברה שאמונה על שיקום המבנה. קו המוצרים רחב מאוד ודורש הבנה של הצרכים וכן של הידע לעשות בהם שימוש באופן הטוב ביותר.
  4. יישום קפדני – ליחסי החומרים השונים כמו גם לזמני ייבוש ויישום של שתי שכבות צבע, חשיבות מכרעת. אי הקפדה עשוי להוביל לצביעה שלא תחזיק מעמד לאורך זמן ומעבר לכך – לא תעמוד בייעוד המרכזי שלה שהוא שמירה על המבנה לאורך שנים רבות.

צביעה חיצונית של מבנים לאחר שיקום דורשת ידע ויכולות מקצועיות גבוהות. על מנת לבצע את המשימה כהלכה, אנו ממליצים להיוועץ באנשי מקצוע מומחים בתחום כמו גם לעשות שימוש בחומרי גלם איכותיים שיקנו לכם את התוצאות הרצויות ושקט נפשי לאורך שנים ארוכות.

 צור קשר