איטום מקלטים

07/06/2017

בישראל, כידוע, ישנה חשיבות רבה לרמת התקינות של המקלטים הפרטיים והציבוריים בשל המציאות הביטחונית הלא פשוטה. המיקום התת קרקעי של המקלטים גורם לכך שהם סובלים מבעיות רטיבות רבות. באזורים אלו ישנה לחות מוגברת שעם הזמן מתחילה לחדור לתוך שכבת הבטון ועלולה אף לפגוע בו בצורה רצינית, עד כדי פגיעה ביסודות הברזל התומכים.

מה שחשוב בתחזוקה של מקלטים היא להבין שיש צורך בעבודת איטום רצינית כבר בשלבי הבניה וכמובן גם בהמשך ברמת הבקרה השוטפת.

הרטיבות מגיעה ממקור חיצוני שאין שליטה עליו וגישה אליו ולכן מודבר בעבודת איטום מאתגרת ומסובכת באופן מיוחד. בניגוד לאזורים אחרים במנה, בהם ניתן לפעמים להסתפק בניקיון וטיוח מחדש- במקלטים זה לא אפשרי ותמיד נדרשת עבודה יסודית יותר.


איטום גבישי כפתרון מוביל לאיטום מקלטים


השיטה המובילה כיום לאיטום מקלטים היא איטום גבישי. מדובר בהחדרה של כימיקלים מיוחדים אל תוך שכבת הבטון, שיוצרים שכבת איטום חזקה שכלל אינה מאפשרת חדירה של מים.

הכימיקלים המיוחדים חודרים בתוך שכבת הבטון עד ליסודות הברזל ומשמשים שכבת הגנה יציבה וחזקה. עבודת איטום גבישי דורשת חומרי איטום מיוחדים ואיכותיים במיוחד וגם ניסיון וידע של מומחים בתחום.

יש לדעת עם איזה חומרים לעבוד וכיצד.

השלב הבסיסי, כמו בכל עבודת איטום, הוא ניקיון יסודי של כל השטח הנאטם. צריך להוריד מהקירות את כל חלקי הבטון שהתרופפו ולהסיר את החלודה שהצטברה על ברזלי הזיון באמצעות חומרים מיוחדים.

רק לאחר ניקיון יסודי וייבוש יש להתחיל בהחדרת חומר האיטום הגבישי על ידי התזה. לאחר החדרת חומר האיטום, ניתן לבצע את תיקוני הבטון הנדרשים.

חשוב לדעת שקיימות שיטות איטום נוספות שיכולות להתאים לאיטום במקלטים, אם כי האיטום הגבישי הוא ללא ספק הפתרון המוביל כיום. ניתן להשתמש גם בחומרים ביטומניים מיוחדים, או אקריליים, כמובן בהתאם למצב הבעיות בשטח הנאטם.

בכל מקרה, איטום אזורים תת קרקעיים הוא עבודה מורכבת שמצריכה מיומנות גבוהה וניסיון עשיר. חשוב לפנות רק לאנשי מקצוע מוסמכים ומנוסים על מנת שיציעו תכנית עבודה לפתרון הבעיה. חשוב להדגיש, כמובן, שברגע שמזהים בעיה יש צורך מיידי בפניה לאיש מקצוע, שכן תחזוקה של מקלט אינה סובלת דיחוי. צור קשר