חומרי איטום - מילון מונחים

20/02/2017

עולם חומרי האיטום הוא עולם רחב הכולל הרבה מאוד סוגים של חומרי איטום המשמשים למטרות שונות ומיושמים באופנים שונים. עבור מרבית האנשים, מושגים כמו חומרי איטום פולימריים, איטום שלילי או יריעות איטום ביטומניות הם מושגים לא מוכרים במיוחד, אבל מי שנתקל בבעיות איטום בביתו או מי שבונה בית פרטי, חייב להתוודע לעולם שלם של מושגים מקצועיים שלא הכיר קודם. מצורף כאן מילון מונחים קצר ובסיסי המיועד למי שמתחיל את צעדיו הראשונים בעולם האיטום, ורוצה לדעת על מה אנשי המקצוע מדברים בכדי לקבל החלטות מושכלות.


איטום - פעולה המתבצעת לצורך מניעת חדירת נוזלים או גז למבנים ותשתיות. בעולם הבניה והשיפוצים איטום מתבצע כדי למנוע חדירה של מים או לחות אל חלקי המבנה הפנימיים, ובכך למנוע נזקי רטיבות שונים כמו: נזילות, הצפות, קילופי טיח, התפתחות עובש, יצירת חלודה וערעור יסודות המבנה.


איטום חיובי - נקרא גם איטום חיצוני. הכוונה לעבודות איטום המתבצעות כדי לאטום מבנים תת קרקעיים כמו מרתפים, מקלטים וכדומה. איטום חיובי מתבצע בשלבי הבניה המוקדמים והוא כולל ציפוי חיצוני של המבנה התת קרקעי באמצעות שילוב של מגוון חומרי איטום בהם: יריעות איטום ביטומניות, יריעות HDPE, יריעות ניקוז, חומרי איטום ביטומניים או צמנטיים בהתזה ומריחה ועוד.


איטום שלילי - נקרא גם איטום פנימי. איטום זה מתבצע מתוך חלקו הפנימי של מבנה תת קרקעי כמו מרתף או מקלט, ומתרחש בדרך כלל כשמתגלים ליקויים באיטום החיצוני. איטום זה מתבצע בכמה שלבים הכוללים הכנה מתאימה של הקירות והרצפות, תיקון סדקים באמצעות הזרקת חומרי איטום מתרחבים, טיפול בחלודה, החלקת הבטון ולבסוף הנחת מספר שכבות של ציפוי מחומרי איטום על בסיס צמנטי.


ביטומן - מוצר המתקבל כתוצאה מתהליך הזיקוק של נפט, מוכר לנו גם כ'זפת'. זהו חומר תרמופלסטי, כלומר- חומר המתרכך בחום ומתקשה בקור. משמש לצורך איטום מבנים ומשטחים כמו איטום גגות, איטום מרתפים, בידוד צנרת, איטום חדרים רטובים ועוד. משמש גם להכנת אספלט לסלילת כבישים.


זפת חם - שיטת איטום ותיקה לאיטום גגות. מתאימה לגגות בטון חשופים או לחידוש של גגות עם תשתית זפת ישנה. מצריך מריחת שכבת סיד לבן בסיום למניעת התחממות.


חומרי איטום אקריליים או פולימריים - חומרי איטום משחתיים המונחים במריחה או התזה. מתאימים לאיטום גגות בטון חשופים. חומרי איטום אלו מתייבשים מהר, עמידים בפגעי מזג האוויר ובשינויי טמפרטורה ונחשבים לידידותיים לסביבה. יתרונם הוא הצבע הלבן שלהם, שחוסך את סיוד הגג בתום האיטום. חסרונם הגדול הוא שאינם עמידים לאורך זמן בתנאי מים עומדים, ולכן מתאימים יותר לגגות משופעים.


חומרי איטום פוליאוריטנים - מדובר בחומר חזק אך לא מאוד גמיש, המתאים להנחה על משטחי בטון או זפת וגם על גבי מרצפות. ניתן ליישום במריחה או בהתזה. יתרונם של חומרי איטום פוליאוריטנים הוא החוזק, הגמישות והעמידות בפני כימיקלים. נהוג להשתמש בו לאיטום מרפסות וגגות קטנים ולביצוע איטומים מקומיים שונים.


חומרי איטום צמנטיים - חומרי איטום צמנטיים הם חומרים על בסיס מלט בשילוב עם חול ופולימר. לחומרים אלו כושר היצמדות וכושר אטימה גבוהים מאוד. פשוטים ליישום, ומתאימים למשטחי בטון או טיח. מתאימים במיוחד למקומות בהם יש רטיבות קבועה (מאגרי מים, אמבטיות ומקלחות, בריכות שחייה).


חומרי איטום ביטומניים - חומרי איטום אלו מורכבים מביטומן, מים ופולימר. בעלי כושר הידבקות וגמישות גבוהים המספקים איטום ברמה גבוהה. מתאימים לאיטום רצפות אמבטיות ומקלחות, מרתפים, קירות חיצוניים מצופים אבן ועוד.


יריעות איטום ביטומניות - יריעות המשמשות לאיטום, בעיקר של גגות ומבנים תת קרקעיים. מתאימות במיוחד לאיטום גגות בטון שטוחים, גגות מרוצפים או גגות המצופים בזפת. היריעות עשויות משכבה של ביטומן המשוריינים בסיבי פוליאסטר אשר מקנים לו גמישות וחוזק. היריעות מוצמדות לתשתית באמצעות חימום במבער גז אשר ממיס את הביטומן וגורם לו להיצמד לגג. ישנן יריעות איטום ביטומניות המגיעות עם ציפוי שכבת אגרגט לבנה המספקת הגנה מפני קרינת השמש.


יריעות PVC - יריעות איטום העשויות מ- Polyvinyl Chloride, שייכות אף הן למשפחת החומרים התרמופלסטיים. יריעות איטום אלו מתאימות לאיטום גגות, בריכות ומאגרי מים. את יריעות האיטום לא מרתכים לגג אלא מניחים אותן באחת משתי השיטות הבאות:

הנחה חופשית - בשיטה זו מניחים את יריעות האיטום על גבי המשטח באופן חופשי וקיבוע היריעות רק להיקף הגג. על גבי היריעות נהוג לפזר שכבה של חלוקי נחל כדי לקבע את היריעה למקומה.

הדבקה - ניתן לקבע את היריעות באמצעות הדבקה מלאה או חלקית של היריעות למשטח באמצעות דבק מיוחד. שיטה זו מתאימה יותר לגגות משופעים או גגות קלים שאינם יכולים לעמוד בעומס המשקל של חלוקי הנחל.


יריעות EPDM - יריעות איטום אלו משתייכות למשפחת החומרים התרמוסטיים, חומרים המתרככים בזמן חימום ומתקשים באופן בלתי הפיך בחימום נוסף. עשויות פלסטיק סינתטי בשם Ethylene Propylene Diene Monomer. יריעות איטום אלו דומות ליריעות האיטום העשויות PVC, והן משמשות גם כן לאיטום גגות, בריכות, מאגרי מים ועוד. מתאימות במיוחד לגגות קלים או משופעים. מונחות באופן זהה ליריעות PVC: הנחה חופשית בשילוב עם הנחת חלוקי נחל או הדבקה מלאה/חלקית. יתרונן: משך החיים ארוך במיוחד, עמידות גבוהה מפני קרני שמש, תקיפת כימיקלים ,וחדירת שורשים.

 צור קשר