איטום הבית בטרם התקנת מערכת חימום תת רצפתי

25/01/2017

בשנים האחרונות אנחנו יכולים לראות גידול במספר המבנים בישראל אשר כוללים מערכת חימום תת רצפתי. מערכות אלו מותקנות בעת תהליך הבנייה של המבנה, לפני שמתחילים בתהליך הריצוף, כחלק מבלתי נפרד מתכנון המבנה וכאופציה נוספת וייחודית לחימום הבית.

חימום תת רצפתי כולל מספר יתרונות על פני מערכות חימום אחרות, מה שהופך את המערכת לפופולארית מאוד, בתכנון של מבנים חדשים, הן מבני מגורים והן מבנים מסחריים, ציבוריים ואחרים. היתרון הבולט של חימום תת רצפתי הוא, שלהבדיל ממערכות אחרות, החום עולה מן הרצפה כלפי מעלה, ובכך למעשה ניתן ליהנות מאפשרות ללכת יחפים מבלי להרגיש את תחושת הקור ומבלי להיות חולים.

יתרון נוסף הוא, ניתן להתקין את המערכת מתחת לרצפה בכל המבנה, זאת להבדיל ממערכות חימום אחרות, אשר לעיתים מוגבלות בשטח התקנתן. כמו ניתן לווסת את הטמפרטורה של הרצפה, בכל חדר בנפרד.

חימום תת רצפתי כאמור, מותקן בעת תהליך הבנייה, עוד לפני שמרצפים את המבנה. תכנון הקמת המערכת מתבצע כבר בשלב של תכנון הקמת המבנה, כחלק בלתי נפרד ממנו, שכן לא ניתן לבצע את שני הדברים בנפרד. את הקמת המערכת ניתן לבצע על בסיס שני אלמנטים, חשמל ומים, בשני המקרים מדובר על צינורות שיש להתקין מתחת לריצוף, במערכת אחת עובר חשמל שבעזרתו הרצפה מתחממת, ובמערכת השנייה, קרי זו של המים, עוברים בצינורות מים חמים אשר בעזרתם מתבצע החימום.

בחלק הבא של המאמר, נסביר מדוע חשוב שהרצפה תהיה אטומה באופן הרמטי בשביל שיהיה ניתן לעבוד עם מערכת חימום תת רצפתי

חימום תת רצפתי ואיטום הבית – מדוע שני הדברים הולכים ביחד

חימום תת רצפתי, כמו שציינו, מבוסס על צינורות שמותקנים מתחת לרצפה. צינורות שמובילים מים או חשמל. על מנת שלא ייווצר מצב שתהיה חשיפה של הצינורות או מתוך הצינורות, הרי שיש צורך לאטום היטב את הרצפה, כך שבשום שלב מים לא יצאו החוצה, או גרוע מכך, שחוטי החשמל לא יצאו. כמו כן, חשוב מאוד לאטום את המבנה, על מנת שלא תהיה רטיבות כלפי הקומה שמתחת.

סיבה נוספת שבגינה יש צורך באיטום הבית, הוא לשמור על הטמפרטורה שמקבלים בעת תהליך החימום. אם אנחנו כבר מתקינים מערכת חימום שכזו, מערכת מורכבת, לא זולה (הן בהתקנה והן בתחזוקה) ואיכותית, חשוב מאוד שאנחנו נוכל ליהנות מחימום המבנה באופן מלא ולא חלקי. אם המבנה לא יהיה אטום ומבודד, הרי שאנחנו עלולים להתמודד עם מצב לפיו החום יברח מתוך המבנה, ואנחנו לא נהנה ממנו.

לכן תהליך תכנון ההתקנה והביצוע בפועל, חייב להתבצע יחד עם תהליך תכנון וביצוע איטום הבית. כך יהיה ניתן ליהנות באופן יעיל ובטוח ממה שהמערכת תספק לנו במשך זמן רב.

 צור קשר