החשיבות של ביקורות איטום מבנים

31/10/2016

אחת ההתמחויות החשובות בתחום הבניין היא איטום מבנים. הכוונה היא לאיטום כולל ל המבנה, כולל איטום המעטפת החיצונית וחלקיו הפנימיים.

ישנם שני גורמים מרכזיים שמובילים לנזקים באיטום מבנים אליהם חשוב לשים לב במיוחד: בעיות רטיבות למיניהן ונזקים שנגרמים כתוצאה מחדירה של גזים שונים לתוך המבנה. בעיות מסוגים אלו מהוות סכנה למבנה עצמו וכמובן לדיירים המשתמשים בו.

השלב הראשון באיטום מבנים הוא כמובן לדאוג לאיטום מעטפת המבנה. המעטפת כוללת למעשה את כל חלקו החיצוני של המבנה. איטום זה כולל את החלקים התת קרקעיים, כמו החניונים, המרתפים והמקלטים, וכן את החלקים שמעל לפני הקרקע כמו אזורי המגורים/משרדים, המרפסות, הגינות, הגגות וכו'. דגש מיוחד יש לתת לאיטום יסודי של החדרים הרטובים במבנה, כולל אמבטיות, שירותים, חדרי כביסה ומטבחים. מקומות נוספים בהם יש מערכות אינסטלציה וחשוב להקפיד בהם על איטום חזק במיוחד הם באזור צנרת המזגנים, מאגרי מים שונים, אדניות אבן וכו'.

לצורך איטום מבנים משתמשים במגוון רחב של חומרי איטום איכותיים המתאימים לצרכים השונים הנדרשים. יריעות איטום, חומרי איטום אקריליים, ביטומניים, צמנטיים ועוד. כולם חלק ממגוון רחב של חומרי איטום שניתן לבחור מתוכם בעבודות איטום מבנים מורכבות.

 

סוגי הנזקים הנגרמים למבנים

 

הסוג הנפוץ ביותר של נזקי איטום מבנים הוא בעיות רטיבות. נזקי רטיבות עלולים להיגרם מסיבות רבות. הנפוצות שבהן הן נזילות רטיבות שעוברות מדירה לדירה, רטיבות שחודרת מאזורים חיצוניים כמו גגות או מפרסות, רטיבות שחודרת מאזורים תת קרקעיים כתוצאה ממגע עם מי תהום ועוד. הבעיה העיקרית בנזקי הרטיבות היא שהם גורמים לבלאי גדול של חומרי הבניין בהם השתמשו בהקמת המבנה ובעצם מערערים את יציבותו של המבנה. חדירה של רטיבות גורמת גם לנזקים אסתטיים כמו קילופי צבע, סדקים, כתמי עובש, נזק לרהיטים ועוד. כמובן, שגם מבחינה בריאותית הרטיבות אינה מומלצת ושהייה ממשוכת במבנה אליו חדרה רטיבות עלולה להוביל לבעיות נשימה שונות ואף לפגיעה בפרקים.

סוג נוסף של נזקי איטום מבנים, נפוץ פחות- אך משמעותי, הוא נזקים הנגרמים כתוצאה מחדירה של גזים למבנה. לנזקים כאלו יש בעיקר השפעה בריאותית על דיירי המבנה. התופעה נפוצה במיוחד באזורים הקרובים אל מפעלים מזהמים. באזורים אלו חשוב במיוחד להקפיד על ביקורות איטום מבנים תכופות.

ניתן לראות כי האחזקה והטיפול בבעיות איטום מבנים היא חלק בלתי נפרד מהדאגה השוטפת למבנים בהם אנו עושים שימוש. חשוב להקפיד ולבצע בדיקות שגרתיות לצורך הערכת מצב האיטום במבנה לצורך איתור ומניעה של תקלות חמורות. חשוב לפנות לאנשי מקצוע מובילים בתחום האיטום כדי להגיע לתוצאות מדויקות ולמצוא פתרונות מהירים ויעילים.

 צור קשר