חיזוק מבנים באמצעות תמ"א 38

16/10/2016

מבחינה גיאוגרפית נמצאת מדינת ישראל על השבר הסורי אפריקאי, איזור שהוא פעיל מבחינה סייסמית, בו הסיכוי לרעידות אדמה גבוה למדי. למעשה, בישראל וסביבתה מתרחשות לא מעט רעידות אדמה בתדירות גבוהה אך בעוצמה נמוכה. יחד עם זאת, ייתכן שבעתיד מצב זה ישתנה ורעידת אדמה בעוצמה חזקה עשויה לפקוד את אזורנו. בשל כך, לאחר בדיקת הערכות לרעידת אדמה בישראל החליטה הממשלה להוציא לדרך תוכנית ממשלתית בשם תמ"א 38 שמטרתה - חיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה.

 

מהי תמ"א 38?

 

בשנת 1975 נכנס לתוקפו תו התקן הישראלי לעמידות מבנים בפני רעידות אדמה בשם ת"י 413. מאחר ומרבית המבנים בישראל שנבנו לפני 1980 אינם עומדים בתקן זה, גיבשה מדינת ישראל תוכנית ממשלתית בשם תמ"א 38 (תוכנית מתאר ארצית מס' 38) לחיזוק מבנים בפני רעידות אדמה, אשר מטרתה המרכזית היא להיערך למצבים של רעידות אדמה באמצעות חיזוק המבנים הקיימים אשר אינם עומדים בדרישות תקן 413.

תמ"א 38 מאפשרת לבעלי המבנה לקבל היתרי בניה לחיזוק המבנה ולקבל תמריצים שונים כמו הנחות במיסוי או קיצור הליכים, וזאת על מנת לעודד את יישום ההמלצות לשיפוץ המבנה ולהופכו לבטיחותי.

פעילות תמ"א 38 מתבצעת בכמה מישורים וכוללת בין השאר את חיזוק יסודות המבנה, תוספת ממ"דים, תוספת של עד 2 קומות חדשות לבניין, הגדלת שטח הדירות, הוספת מעלית ופתרונות חניה, שיפוץ סביבת המבנה ועוד, כך שמעבר לפן הבטיחותי- לתוכנית זו יתרונות רבים עבור בעלי המבנה. ואכן, בשנים האחרונות פרויקטים של תמ"א 38 רק הולכים ומתרבים. עיקר היישום של תמ"א 38 הוא במרכז הארץ, וניתן לצפות בעשרות פרוייקטים של תמ"א 38 בהרצליה, ברמת גן, גבעתיים, ראשל"צ ועוד.

 

כיצד מתבצע חיזוק המבנים?

 

ישנן שיטות שונות לחיזוק בנים מפני רעידות אדמה. השיטה הנבחרת משתנה ממבנה למבנה בהתאם לנתונים שלו, ונקבעת על ידי מהנדס בניין המתמחה בתחום. שיטת החיזוק מתבססת על סדרה של בדיקות כמו- איתור סדקים, בדיקת חוזק הבטון, בדיקת יסודות המבנה, בדיקת קורוזיה ביסודות, בדיקות רדיוגרפיה ורנטגן ועוד.

שיטות החיזוק המקובלות כיום כוללות בין השאר:

  • עיבוי עמודים - עיבוי עמודי היסוד של הבניין באמצעות חפירה ליסודות ויציקת בטון.
  • חיזוק באמצעות הנחת יריעות מחוזקות עשויות סיבי פחמן על קירות המבנה והעמודים.
  • תוספת של מסגרת חיזוק מפלדה או בטון למבנה.
  • תוספת קירות הקשחה מבטון מזוין לחדרי מדרגות או למבנים על עמודים.
  • תיקון סדקים באמצעות חומרי איטום ובטון.

בנוסף, גם תוספות בניה כמו פיר מעלית, ממ"דים או תוספת אגף לבניין תורמים לחיזוק המבנה.

 

לתוכנית תמ"א 38 ישנם יתרונות רבים עבור בעלי הדירה והדיירים, והיא ללא ספק תורמת לשיפור באיכות החיים. הרחבת שטח הדירות, השיפוץ וכן החניה והמעלית מסייעים להעלאת ערך הנכס, אך חשוב לזכור שהמטרה המרכזית של תמ"א 38 היא חיזוק המבנה והיערכות למצבים של רעידות אדמה, שמירת בטחון הדיירים ורכושם.

 צור קשר