שיקום בטון כטיפול בבלאי של בטון

29/09/2016

בלאי של בטון במבנים הוא תופעה ידועה ונפוצה. לעיתים קרובות ניתן ממש לראות בלי כל בעיה את הנזק שנגרם לקירות המבנה או לעמודי התמיכה בצורת סדקים, קילופי טיח, התנפחויות של הבטון או שברים וחלקי בטון מתפוררים. במקרים קיצוניים יותר ניתן גם להבחין בברזלי הזיון כשהם חשופים לאוויר ומעלים חלודה.

מעבר לנזק האסתטי, בלאי של הבטון הוא מצב לא תקין המעיד על בעיה חמורה בעמידות המבנה, ואפילו על סכנת קריסה. כאשר מתגלים סימנים ראשונים של בלאי בבטון, חשוב לטפל בבעיה במהירות האפשרית ולנקוט בפעולת שיקום בטון יסודית ומקצועית. תהליך זה של שיקום בטון חייב להתבצע אך ורק על ידי בעלי מקצוע בעלי ניסיון המתמחים בשיקום בטון.


גורמים לבלאי של בטון


הבטון הוא חומר בנייה חזק במיוחד, אך גם הוא כמו יתר חומרי הבניה עשוי, באופן טבעי, להיחלש ולהיסדק. מעבר לעובדה זו, קיימות סיבות נוספות העלולות להאיץ את תהליך הבלייה. אחת מהן לדוגמה היא קורוזיה של ברזלי הזיון. הכוונה היא לחלודה הנוצרת בברזל, הגורמת לו להיאכל ולהיחלש, ובכך גורמת גם להיחלשות הבטון שסביב. קורוזיה מתרחשת כתוצאה מחדירת מים או לחות אל יסודות המבנה דרך סדקים הנוצרים במהלך השנים או בשל בעיות איטום הנגרמות כתוצאה מיציקה רשלנית או לא איכותית.

סיבה נוספת להיחלשות ולבלאי הבטון היא היא חוסר הקפדה על עובי שכבת הבטון העוטפת את ברזל הזיון בזמן היציקה. התקן של היום קובע כי הברזל צריך להיות מכוסה בשכבת בטון בעובי של 5 ס"מ לפחות. אם בעת היציקה נוצרו שכבות דקות יותר, עלולים להיווצר מצבים בהם הברזל חשוף וגלוי לעין כבר בשלב הבניה, מה שהופך אותו לחשוף ללחות וקורוזיה מראשית דרכו.


תהליך שיקום בטון


כאמור, אם נצפו בחלקי המבנה סדקים, התפוררויות, ברזל חשוף ומחליד ועוד עדויות לפגיעה בעמידות הבטון, הרי שחשוב לטפל בנושא הזה במהירות וביסודיות. שיקום בטון הוא פעולה מורכבת הדורשת התמחות והבנה של התחום לצד ביצוע מקצועי וקפדני. ביצוע עבודות של שיקום בטון בשלב מוקדם יכול לחסוך שיקום מרוכב יותר ויקר יותר בעתיד. כדי לבצע את תהליך שיקום הבטון באופן הטוב והבטיחותי ביותר, יש להיעזר בשירותיה של חברה המתמחה בשיקום בטון, לה ניסיון בפרויקטים של שיקום בטון במבנים שונים ובדרגות חומרה שונות.

תהליך שיקום בטון מתבצע בהתאם למצב הבטון ברגע הנתון. אם הבעיה אותרה כבר בשלביה המוקדמים, ייתכן וניתן יהיה לטפל בה באמצעות הוספת בטון משופר וחיזוקו. מצבים מתקדמים יותר של בלאי יצריכו עבודות קידוח או חציבה בבטון לצורך חשיפה של ברזלי הזיון, טיפול בחלודה והנחת שכבות תיקון וחומרי שיקום בנקודות המטופלות. במקרים קיצוניים יותר נדרשת הוספה של ברזל חדש לעומק הבטון וזאת לשם חיזוק המבנה.

 צור קשר