איטום גגות בבניה קלה

15/09/2016

המרכזיות של שיטת הבניה הקלה בענף הבניה בשנים האחרונות כבר אינה מוטלת בספק. היתרונות הרבים של בניה קלה הפכו אותה לשיטה המובילה בביצוע פרויקטים רבים.

מהירות הבניה, הוזלת העלויות, הידידותיות לסביבה ועוד, הפכו את הבניה הקלה לפופולרית מאוד. אך כמו בכל תחום אחר, גם לבניה הקלה יש כמובן גם חסרונות.

אחד האתגרים הגדולים בתחום הבניה הקלה הוא הנושא של איטום גגות. השיטה המובילה בתחום איטום גגות בעשורים האחרונים היא שימוש ביריעות ביטומניות. יריעות איטום אלו הוכחו שיעילות ביותר לאורך זמן, קלות יחסית ליישום ועמידות בפני תנאי מזג אוויר קיצוניים. יתרונות אלו הפכו את היריעות הביטומניות למועדפות כמעט בכל מבנה, מלבד במבנים של בניה קלה.

גג המבנה בבניה קלה לא יכול לעמוד בעומס המשקל של יריעות ביטומניות, לכן יש להשתמש בפתרונות אחרים עבור איטום גגות במבנים קלים.


איזה חומרי איטום מתאימים לאיטום גגות בבניה קלה

מאחר ויריעות ביטומניות אינן מתאימות לשימוש בבניה קלה, חשוב להכיר את החומרים האחרים, שכן ניתן לעשות בהם שימוש-


-יריעות איטום PVC- יריעות איטום קלות בהרבה מיריעות ביטומניות ולכן ניתן להניח אותן על גג של בניה קלה. מדובר בחומר קשיח ולא במשחה והוא נחשב לחזק במיוחד ועמיד לטווח ארוך. בשונה מיריעות ביטומניות, יריעות אלו אינן דורשות הלחמה ולכן קלות יותר לשימוש. גם העלות נחשבת לסבירה באופן יחסי לחומרים אחרים.החסרון של יריעות אלו הוא בכך שהן נחשבות לרגישות יותר לפגיעות מכניות. כאשר יש פגיעה ביריעה, קשה מאוד לאתר את מקורה ויש לפרק את כל שכבת האיטום לצורך התיקון.


-משחות ביטומניות- ישנם חומרי איטום ביטומניים שמגיעים בצורת משחה שמתאימים מאוד לשימוש בבניה קלה.משחות אלו יכולות להוות תחילף הולם ליריעות ביטומניות, אך חשוב לדעת שהשימוש בהן אינו פשוט ויש להיעזר באנשי מקצוע מיומנים במיוחד בתחום האיטום כדי לעבוד איתן בצורה נכונה. בדרך כלל עלות השימוש במשחות אלו תהיה גבוהה יותר מאשר של שימוש ביריעות PVC.


-משחות פוליאריטניות- ישנן גם משחות שמבוססות על חומרים פוליאריטניים. חומרי איטום אלה נחשבים לאיכותיים והעמידים ביותר בפני מים. יחד עם זאת, מדובר בחומרים בעלי עלות גבוהה והשימוש בהן על שטח גדול כמו גג מבנה יכול להוביל להוצאות חריגות במיוחד.


-משחות אקריליות- משחות שעשויות מחומרים אקריליים זולות באופן משמעותי מהשאר, אך יש לקחת בחשבון את חוסר עמידותן בפני מים עומדים, מה שהופך אותן למתאימות רק במקרים של גגות משופעים, שנפוצים פחות במבנים של בניה קלה.


ניתן לראות כי ישנם לא מעט פתרונות חלופיים ליריעות ביטומניות לצורך איטום גגות בבניה קלה. חשוב לפנות ליעוץ מקצועי טרם ההחלטה על שיטת האיטום וכמובן לצורך ביצוע העבודה עצמה.


 צור קשר