איטום מרתף מקצועי

16/05/2016

 

אחד האזורים החשובים ביותר מבחינת איטום במבנה הוא אזור המרתף. איטום מרתף דורש רמה גבוהה במיוחד של מקצועיות שכן הוא אינו דומה לאיטום רגיל של אזורים אחרים בבית. המיקום של המרתף מתחת לפני האדמה יוצר אתגרים מיוחדים לאנשי האיטום בשל הנטייה הטבעית של מים לחלחל כלפי מטה. הדבר החשוב ביותר למניעת בעיות של איטום מרתף הוא תכנון נכון וביצוע מדויק של איטום כללי של המבנה כבר בשלב הבניה.

הגורם הנפוץ ביותר ליצירת בעיות באיטום מרתפים הוא ליקויי בניה שונים שנובעים מחוסר תשומת לב מספקת לנושא האיטום. כאשר נתקלים בבעיות רטיבות במרתף, חשוב לטפל בעניין במקצועיות רבה כדי למנוע הישנות של הליקויים בעתיד. עבודות איטום מרתף הן מורכבות ויש לבצע אותן ביסודיות ולפי הסדר כדי להצליח לפתור את הבעיה באופן מוחלט.


שלבים באיטום מרתף

כמו בכל עבודות איטום אחרת, איטום מרתף מתחיל קודם כל בהכנה נכונה של השטח המיועד לאיטום. הדבר הראשון שיש לבצע הוא חשיפה מוחלטת של כל קירות המרתף, על מנת שניתן יהיה לגלות את מקור הבעיה ולא לטפל רק בסימפטומים. חשיפת קירות המרתף כוללת קילוף של כל שכבות הכיסוי- טיח, מילוי, חיפוי ועוד. במהלך חשיפת הקירות יתכן ונתקל בחלודה. במקרה כזה יש לחפור בבטון לעומק עד שמגלים את מקור הברזל החלוד ולטפל בו באמצעו חומרי הגנה מיוחדים.

השלב הבא של איטום מרתף כולל תיקון, מילוי והחלקה של כל הקירות באמצעות חומרי איטום צמנטיים מיוחדים שמתאימים את עצמם ומתרחבים לאחר היישום, זאת לצורך אטימה מוחלטת והטמעת התיקונים שבוצעו בקירות. בסיום מילוי הקירות, יש לבצע מריחה של דבקים מתאימים להשלמת התהליך. ייבוש מוחלט של חומרים אלו לוקח בערך שבוע ורק אז ניתן לעבור לשלב הבא.

המשך התהליך של איטום מרתף מתבצע באמצעות שימוש בחומרי איטום מתאימים במספר שכבות. השכבה הראשונה היא איטום צמנטי שצריך להתבצע על קירות לחים ולכן יש להקפיד להרטיב אותם לפני המריחה. לאחר מכן יש להטביע רשת אינטרגלס מיוחדת בתוך שכבת האיטום.את השכבה השניה יש למרוח לאחר ייבוש מלא של השטח. השכבה השניה צריכה להיות עבה יותר ועליה לכסות לחלוטין את רשת האינטרגלס שהותקנה בשלב הקודם. לאחר מכן מומלץ להוסיף גם שכבת איטום שלישית לצורך חיזוק והעמקה של האיטום ומילוי וחיזוק במקומות ספציפיים.

השלב האחרון של איטום מרתף מתמקד באיטום הפתחים והמשקופים. שלב זה מתבצע בנפרד כיוון שהוא דורש שימוש בחומרי איטום שונים. השיטה הטובה ביותר לאיטום פתחים ומשקופים היא באמצעות טכניקה של הזרקת חומרים פוליאורתניים. ניתן גם להשתמש בסוגים של דבקים אפוקסיים לפי הצורך, בהתאם להחלטת איש המקצוע.

ניתן לראות, אם כן, כי איטום מרתף הוא פרויקט מורכב ורב שלבי. כדי להגיע לתוצאה מיטבית יש לכור אנשי מקצוע מומחים שידעו להתאים את שיטת העבודה וחומרי האיטום המתאימים ביותר. צור קשר