איטום גגות מרוצפים

02/03/2016

ישנם מבנים רבים בהם הדיירים מחליטים לרצף את הגג. יש כאלו שמשתמשים בגג ממש כמרפסת לאירוח, יש כאלה שרוצים לבנות גינה ירוקה על הגג וכו'. לריצוף גגות יש חסרון משמעותי בתחום האיטום. כאשר קיימת נזילה בגג, קשה מאוד לאתר אותה כאשר הגג מכוסה בריצוף. הריצוף מכסה את תשתית האיטום ומונע גישה במקרים של נזילה.  כאשר הופכים את שטח הגג לגינה מדובר אף בסכנה גדולה יותר כיוון שנוכחות המים בו רבה ומגדילה את הסיכון לנזילות ורטיבות שקשה לאתר את מקורן.

לכן, כאשר מרצפים את הגג יש להקפיד במיוחד על תהליך איטום מקצועי ומסודר עוד לפני שלב הריצוף וכמובן לדאוג לתחזוקה שוטפת בתדירות גבוהה. איטום גגות תמיד מכיל שלושה שלבים מרכזיים- איטום הגג, שימור האיטום ותרון בעיות איתטום במהירות. ההקפדה על השלבים חשובה במיוחד באיטום גגות מרוצפים.

על מה להקפיד באיטום גגות מרוצפים


כאשר מתחילים פרויקט איטום בגג מרוצף חשוב מאוד לתת דגש מיוחד על נושא השיפועים. זרימת המים וניקוזם בגג מרוצף היא בעייתית ולכן חשוב מאוד להקפיד על שיפוע מספיק עמוק שיוביל למרזב- הוא הנקודה הנמוכה ביותר בגג. יש גגות בהם השיפוע מתוכנן היטב מראש ויש כאלה שצריך ליצור אותו בהם באופן מלאכותי בעזרת חומרים שונים. החומרים המתאימים ביותר לאיטום גגות מרוצפים הן יריעות איטום ביטומניות שמלחימים לגג ועליהן מניחים שכבת איטום נוספת לפני הריצוף.

על מנת לשמור על מערכת האיטום שהוקמה בגג מרוצף חשוב קודם כל להקפיד שפתחי המרזבים יהיו נקיים ופתוחים למעבר מים כל הזמן. לעיתים מצטברת פסולת בפתחי הניקוז כמו עלים יבשים, אבק וכו' וסותמת את מעבר המים, מה שמוביל במהרה לסתימות ורטיבות שקשה לטפל בהן. חשוב גם לדאוג שריהוט ועציצים לא יפריעו לזרימת המים ולכן יש להרחיקם עד כמה שאפשר מפתחי הניקוז או להגביהם מעל הרצפה.

כאשר בכל זאת נוצרת בעיית רטיבות ונזילות בגג מרוצף צריך למצוא פתרון במהרה כדי לא להחמיר את המצב. הדרך הטובה ביותר היא להסיר את הריצוף והוסיף שכבת איטום מתחתיו. למרות שזה הפתרון היעיל ביותר לאורך זמן, הוא נחשב ליקר ומסובך ולרוב מנסים לפתור את הבעיה בדרכים אחרות. שיטת האיטום הנפוצה בגגות בהם כבר מרוצפים היא איטום המרווח בין המרצפות. בשלב הראשון מנקים היטב את רצפת הגג ומורחים שכבה של ווקס שיפריד בין המרצפות וחומר האיטום. לאחר הייבוש, מנקים היטב גם את המרווחים וממלאים אותן בחומר איטום מיוחד. מאחר וקשה לדעת מה מקור הנזילה או הרטיבות, חייבים לבצע את האיטום לכל אורך המרווחים בין המרצפות בגג.

על מנת לבצע תהליך איטום מקצועי לגגות בכלל ולגגות מרוצפים בפרט, יש לפנות לאנשי מקצוע מנוסים שעובדים עם חומרי איטום מתקדמים ומובילים.

 צור קשר