איטום מאגרי מים

16/08/2016

 

איטום מאגרי מים

16.08.16

איטום מאגרי מים הוא תחום התמחות ייחודי בענף האיטום. פרויקטים של איטום מאגרי מים נחשבים למאתגרים במיוחד והם דורשים עבודה רבה וחומרי איטום מיוחדים, שהופכים אותם גם ליקרים יותר מפרויקטים אחרים.

בריכות ומאגרי מים שונים צריכים לעמוד בכמות ולחץ של מים לאורך זמן ולכן עבודת האיטום היא מורכבת במיוחד ויש בה שלבים שחשוב מאוד להקפיד עליהם- החל משלב היציקה, דרך הכנת התשתית וכלה בעבודת האיטום עצמה. בעת תכנון מערכת האיטום יש להתייחס למערכות נוספות הקיימות במאגרי המים כדוגמת צנרת מילוי וריקון המים, מערכות טיהור המים, מערכות התאורה ומערכת הניקוז והסינון. בעת יציקת הבטון חשוב לשים דגש על הפסקות יציקה: חיבורי קיר-קיר, קיר-רצפה ותפרי התפשטות. בנוסף יש לקבוע עצרי מים בהפסקות יציקה. 

על מנת לקבל מערכת איטום עמידה המסוגלת לעמוד בלחץ המים המתמיד הקיים בה ולטווח שנים ארוך חובה להקפיד על ביצוע קפדני של הכנת התשתית ועבודת האיטום.

יש להקפיד על שימוש בחומרים בעלי תכונות מתאימות בהתאם לייעוד המאגר: מי שתיה, מי קולחין וכד'..

חברת א.צ. שיווק בע"מ מייצרת ומשווקת את מוצרי ספיר מסדרה 7,

חומרי איטום צמנטיים הידראוליים המיועדים לאיטום מאגרי מים ובריכות שחיה כדוגמת ספיר אלסטופלקס E-747 דו-רכיבי  סופר גמיש המגשר על סדקים עד 4.5 מ"מ ומתאים לאיטום חיובי ושלילי, ו- ספירקוט E-730 דו רכיבי גמיש בעל התארכות מקסימלית של עד 35%. המוצרים הנ"ל נבדקו ואושרו ע"י מכון התקנים לשימוש במתקנים הבאים במגע עם מי שתיה לפי תקן ישראלי 5452. חומרים אלו בעלי תכונות המתאימות ליישום במאגרי מים ובריכות שחיה: הידבקות מעולה לתשתית, עמידה בלחץ מים גבוה ללא היווצרות סדקים, עמידה בהפרשי טמפרטורות ועוד. פתרון איטום חדשני נוסף הוא ה- MULTI TIGHT 2K מבית REMMERS גרמניה, גמיש מאוד, מגשר על פני סדקים, מתייבש במהירות - לאחר כ-18 שעות. ניתן ליישום במריחה / בהתזה על כל סוגי התשתיות גם במצב לח ורטוב, בעל חוזק לחיצה והידבקות גבוהים.

כיצרנית ומפתחת המוצרים, יש לחברת א.צ. שיווק בע"מ יש את הגמישות והיכולת לתת מענה ופתרונות בהתאם לדרישות השוק, עובדה זו מעניקה ללקוחות שלנו את הגמישות הנדרשת בבחירת הפתרון. 

 

 המרכיב העיקרי בעבודת איטום מאגרי מים הוא האיטום הפנימי, אך כל מאגר מים צריך לעבור גם איטום חיצוני של מנת להגן על יציקות הבטון מרטיבות הקרקע בה הן נבנו. בכל עבודת איטום ישנם תוספים שמתאימים לסוג האיטום הנדרש. כאשר מדובר על איטום מאגרי מים, מומלץ ביותר להשתמש בתוספי איטום גבישיים, שיכולים בין היתר לבטל את הצורך באיטום חיצוני של המאגר בשל תכונותיהם המיוחדות.

תוספי איטום גבישיים ייחודים בכך שהם נשארים פעילים באופן תמידי בתוך יציקת הבטון וכך גורמות ליציבות האיטום באופן תמידי. תוספי איטום אחרים מוגדרים כמשפרי איטום ולא כחומרים פעילים בפני עצמם והם מתאימים לפרויקטים אחרים.

 

השימוש בתוסף גבישי באיטום מאגרי מים


חברת PENETRON המיוצגת ע"י חברת א.צ. שיווק , משווקת תוסף מסוג  PENETRON ADMIX – מערכת המבוססת על יצירת גבישים (קריסטלים) המונעים חדירת נוזלים לחללים קפילרים וסדקים ברוחב של עד 0.4 מ”מ.

 תוסף איטום גבישי מגיע בצורה של אבקה שמוסיפים לתערובת הבטון לפני שלב היציקה והוא נשאר בתוכה ויודע לפעול בכל פעם שקיימת חדירה של רטיבות לתוך הבטון היצוק. התוסף הגבישי מורכב מכימיקלים שמגיבים לרטיבות ויוצרים גבישים קריסטלים בתוך היציקה ואוטמים את אזור חדירה הלחות ומונעים ממנה להתפשט. כאמור, יכולת זאת נשמרת לצמיתות והפעולה תתרחש בכל חדירה של מים ליציקה, גם אחרי שנים.

איטום מאגרי מים תוך שימוש בתוספי איטום גבישיים הוא מוצלח במיוחד מסיבות נוספות: חומר זה מספק עמידות בלחץ מים גבוה במיוחד, הרבה מעבר לתקן הנדרש, הוא אינו רעיל ומתאים לשימוש גם במאגרים המכילים מי שתיה, הוא מאפשר שימוש בשכבת בטון אחת בלבד כיוון שהיא מוגנת על ידי התוסף ואין צורך בשכבות איטום נוספות מעליה. כמו כן הוא עמיד במיוחד בפני כימיקלים אחרים.

חשוב לזכור שהשימוש בתוסף איטום גבישי באיטום מאגרי מים מתאפשר רק כאשר המאגר נבנה כך מהתחלה. איטום מאגרי מים ישנים שנאטמו בדרכים אחרות דורש התייחסות מיוחדת והתאמה לצורת האיטום המקורית. מאגרי מים שנאטמו באמצעות חומרים אחרים יצריכו טיפול אחר ונרחב יותר. אחד היתרונות של התוסף הגבישי הוא שכאשר יש פגם או סדק ביציקת הבטון, הטיפול הוא מקומי בלבד כיוון שאין אפשרות של חדירת מים מעבר לאזורים הגלויים לעין, בעוד שעם תוספי איטום קונבנציונליים אף פעם אי אפשר לדעת מהיכן בדיוק מתחילה הפגיעה ביציקה ולכן צריך לעיתים לבצע איטום מחודש לכולה.

דרישות כלליות 

• יש להקפיד על בטון בחוזק של ב-30 לפחות, רצוי עם תוספת סופר פלסטיסייזר לקבלת בטון עביד וצפוף ובעל תכונות אטימה משופרות. (יש לוודא פני שטח חזקים ויציבים וללא קרום).

• מומלץ להוסיף לתערובת הבטון תוסף מסוג  PENETRON ADMIX – מערכת המבוססת על יצירת גבישים

  (קריסטלים) המונעים חדירת נוזלים לחללים קפילרים וסדקים ברוחב של עד 0.4 מ”מ.

• במידה ויוצקים את הבריכה בהפסקות, יש לשים בין היציקות עצר מים כימי תופח מסוג ספיר סוול  19*25 מ”מ / Elastoswell 20*10 מ"מ.

  •  יש לשים דגש על חיבורי קיר-קיר וקיר -רצפה במידה וישנן שם הפסקות יציקה. מומלץ להתייעץ עם המחלקה הטכנית על דרכים לטיפול בהפסקות היציקה.

 חשוב מאוד! לבצע בדיקת הצפה למשך 72 שעות לפני ביצוע שכבת האיטום.

 

 

 

 צור קשר