יריעות איטום ואיכות הסביבה

24/01/2016

המודעות ההולכת וגוברת לחשיבות של שמירה על איכות הסביבה בימינו שינתה באופן משמעותי תחומי פעילות רבים וביניהם פעולות שונות בענף הבניה. בתהליכי בניה שונים ניכרת היום חשיבה רבה יותר על הסביבה ומציאת פתרונות כיצד לפגוע בה כמה שפחות. כך התפתח ענף שלם בבניה שמכונה בניה ירוקה.

אחד האמצעים החשובים ביותר בהם ניתן להשתמש בבניה לצורך שמירה על איכות הסביבה הן יריעות איטום מסוגים שונים.

יריעות איטום נועדו במקורן ליצור הפרדה בין משטחים שונים, לצורך מניעת מעבר של חומרים שונים- גזים, מים, כימיקלים וכו' שעלולים להזיק לסביבה ולמשתמשים במערכת הנאטמת. יריעות איטום מיוצרות לרוב מפולימרים תרמו פלסטיים כמו ביטומנים, פוליאסטר, פוליאתילן ועוד. מדובר בחומרים שקל לפרוש אותם וליצור באמצעותם שכבות בידוד בין המשטחים השונים. יריעות איטום משמשות במגוון רחב של פרויקטים בתחום האיטום, בהתאם לצורכי הפרויקט והיכולות של היריעות עצמן.

איטום מאגרי מים, איטום גגות של מבנים, איטום יסודות, איטום תשתיות כבישים ועוד- בכולם משחקות יריעות איטום תפקיד מרכזי ביותר.


היעילות של יריעות איטום בהגנה על הסביבה


כפי שצוין קודם לכן, יריעות איטום נועדו בעיקר למניעת חדירה של גורמים לא רצויים לתוך המערכת הנאטמת.

כאשר עוסקים באיטום מבנים, יריעות האיטום משמשות למניעת חדריה של מים מהגגות והקירות שעלולים לגרום לעובש שיוצר כר גידול אידיאלי לפטריות מזיקות ובכך הן למעשה מגינות על דיירי המבנה.

לגבי טיפול במאגרי מים, איטום מאגרי מים באמצעות יריעות איטום שומר על המים מפני התאדות מצד אחד וחלחול לתוך הקרקע מהצד השני ובכך מגן על משאב הטבע היקר והחיוני לאדם, לטבע ולסביבה.

כאשר מדובר על טיפול בשטחים חקלאיים, יריעות איטום משמשות גם במניעת חדירתם של מזיקים שונים שעלולים לפגוע בתוצרת החקלאית, במכשור החקלאי ובסביבה החיצונית.

בנוגע לטיפול בבריכות שפכים ומטמנות אשפה, יריעות איטום משמשות למניעת חדירה של כימיקלים מזיקים אל תוך הקרקע וכן התפשטות של חומרים מסוכנים וריחות לא נעימים לאוויר שבסביבה ובכך מגינות גם על האנשים, גם על הקרקע וגם על הסביבה עצמה.

סוגים שונים של יריעות איטום מתאימים לפרויקטים שונים וחשוב להכיר את תכונותיהן המיוחדות לפני בחירת סוג היריעות. ניתן לראות כי מגמת השימוש ביריעות איטום רק הולכת וגדלה בשנים האחרונות והן משמשמות היום תפקיד מרכזי ביותר בכל פרויקט איטום חדש.


 צור קשר