בלאי של חומרי איטום

14/01/2016

כמו כל חומרי הבנין האחרים, גם חומרי איטום עוברים תהליך של בלאי טבעי עם הזמן ויש לשים לכך לב ולטפל בהקדם בכ בעיה שמתעוררת בעקבות תהליך זה, כיוון שבעיות איטום עלולות לגרום לנזקים חמורים במבנה לאורך זמן.

בחירה נכונה של חומרי איטום היא לכן קריטית במיוחד. מקצועיות והבנה עמוקה בתחום של חומרי האיטום היא הדרך היחידה לבחור בחומרים המתאימים ביותר, בעלי הבלאי הנמוך ביותר, בהתחשב בצרכים הנקודתיים של כל חלק במבנה.

הבלאי של חומרי האיטום משפיע עם הזמן על תכונותיהם ומוביל לכשלים בתפקוד החומרים ובהתאמתם למשימה אליה נבחרו הופכת למוטלת בספק. מרבית הסיבות לבלאי של חומרי איטום הן חיצוניות ובלתי ניתנות למניעה לאורך זמן, לכן חשובה במיוחד ההקפדה על בדיקת מצבם באופן קבוע ותדיר.

ישנם מספר גורמים מרכזיים שמשפיעים על רמת הבלאי של חומרי האיטום, חלקם שייכים לאיתני הטבע, חלקם קושרים לשימוש לא נכון בחומרים.חשוב מאוד לדעת להפריד בין הגורמים כדי להכיר ולהבין את הפתרונות האפשריים, אם בכלל.


-גורמים חיצוניים הגורמים לשינויים כימיים- חומרי איטום שונים מורכבים מיסודות כימיים וקשרים שונים ביניהם. חומרים אלו מאוד מושפעים מהסביבה- החמצן באוויר, מים, אדים וגזים שונים עלולים לגרום לשינויים כימיים ולפגוע בתפקוד של חומרי איטום שונים במצבים קיצוניים.


-גורמים חיצוניים הגורמים לשינויים פיזיקליים- קרינת השמש, טמפרטורות קיצוניות ושינויים דרסטיים במידתן עלולים גם כן לגרום לשינויים בקשרים הכימיים בין חומרי האיטום ובכך לפגוע בתפקודם וגרום לכשלים במערכת האיטום.


-גורמים ביולוגיים שמשפיעים על מוצרי איטום פולימריים- התפתחות של עובש/פטריות וכו' משפיעה לרעה על חומרי איטום שונים, בעיקר ממשפחת הפולימרים הטבעיים. תופעות אלו עלולות לגרום לקריסה של מערכת האיטום במידה והיא מבוססת על חומרים ממשפחה זו.


כשלים במערכת האיטום יכולים להתבטא בצורות רבות, כאשר המרכזיות שבהן הן- התנפחויות והיווצרות בועות, היווצרות של סדקים שונים, התכווצויות של חומי איטום ועוד.

יריעות ביטומניות, למשל, עלולות לסבול מהתנפחויות לאורך זמן שתוצאה מהצטברות של אדים חזקים במצבי לחות מוגברת, מה שגורם לניתוק שלהן מהתשתית עליה הן מונחות (בדרך כלל גג המבנה).  

יריעות איטום פולימריות, לעומתן, סובלות עם השנים מתופעה של התכווצויות בתנאי חום קיצוניים, מה שעלול גם כן לגרום לניתוקן מהתשתית או להיפרדותן אחת מהשניה.

ישנן עוד תופעות רבות של כשלים במערכות איטום שחשוב לדעת ולהכיר כדי לדאוג לטיפול מוצלח- לעיתים מראש, כטיפול מונע ולעיתים רק לאחר מכן. מה שחשוב הוא להקפיד על תכנון מדויק ומקצועי מראש של מערכת האיטום והחומרים בהם עושים שימוש, על מנת להצליח להחזיק מעמד לטווח ארוך ככל האפשר לני שהבלאי טבעי יעשה את שלו. בהמשך, חשוב כמובן להקפיד על מעקב ותחזוקה תמידית של מערכת האיטום.


 צור קשר