איטום נכון למניעת רטיבות תת רצפתית

28/12/2015

בתחום האיטום, רטיבות תת רצפתית היא אחת הבעיות החמורות ביותר, הן מבחינת הנזק שהיא עלולה לגרום והן מבחינת הקושי באיתור התקלה המדויקת.

רטיבות תת רצפתית יכולה להיגרם בשל איטום לקוי בחדרים רטובים כמו אמבטיות ומטבחים, בשל פיצוץ בצנרת או בשל הצפה במבנה. מים שנכלאים מתחת לריצוף עלולים לגרום לנזקים חמורים בתשתיות המבנה וכן נזק בריאותי לדיירים.

הסיבה הנפוצה ביותר שגורמת לרטיבות מתחת לריצוף היא צנרת בעייתית. התופעה נפוצה במיוחד במבנים ישנים, בהם יש עדין צנרת ברזל והיא מתמלאת באבנים עם השנים. בצנרות אלו, לחת המים העובר בהן עלול לגרום לפיצוץ של הברזל במקומות שונים וכך מים רבים עלולים לחדור אל מתחת לריצוף.

ישנם גם מקרים בהם רטיבות תת רצפתית נגרמת כתוצאה מבעיות איטום בקירות חיצוניים של מבנים, דרכם חודרים מים ומטבעם יורדים כלפי מטה אל הרצפה. הזנחה והתעלמות מבעיות איטום כאלה יכולות לגרום לחדירה של המים אל מעבר לשכבת הריצוף ולהצטברות תחתיו.

ישנם מצבים של רטיבות תת רצפתית שלא ניתן למנוע, כמו הצפות או פיצוצים בצנרת שמתחרשים באופן פתאומי, אך כאשר מדובר במצבים בהם הרטיבות נובעת מאיטום לקוי, בעיקר בחדרים רטובים, בהחלט ניתן לבצע טיפול מונע מראש.

הדרך הטובה ביותר למנוע מצבים של רטיבות תת רצפתית היא באמצעות הגברת המודעות של דיירי המבנה לנושא. החל משלב הבניה, בו צריך להקפיד ולבדוק כי הקבלן מבצע איטום נכון ומקצועי בחדרים אלו וכמובן גם כאשר המבנה כבר מאוכלס, יש צורך לשים לב לסימנים מקדימים שיכולים לעצור את הבעיה ברגע שהיא מתחילה כדי לא לתת לרטיבות להתפשט ולגרום לנזקים חמורים.

הסימנים שצריכים להדליק נורה אדומה הם- שינוי גוון הרובה שבין המרצפות, רטיבות באזור הפאנלים, רטיבות במשקופים, קילופי צבע בחיבור בין הקירות לרצפות ועוד.


מה עושים כשמגלים רטיבות מתחת לריצוף


ברגע שמתעורר חשד לרטיבות תת רצפתית יש להזמין איש מקצוע לצורך איתור האזור הבעייתי והצעה לפתרון הבעיה. קיימים היום מכשירים שיכולים לזהות את מקור הנזילה כמו מצלמות תרמיות וחיישני לחות שונים וישנם בעלי מקצוע שמתמחים באיתור נזילות. התיקון עצמו חייב להתבצע על ידי מומחי איטום שמבינים ויודעים להתאים חומרי איטום ושיטות עבודה ייחודיות לייבוש הרטיבות.

בטכנולוגיות המתקדמות של היום, ניתן לבצע ייבוש של הרטיבות כמעט ללא הפרעה לדיירי המבנה.
השיטה המרכזית לטיפול היא שאיבה של הנוזלים באמצעות משאבה מיוחדת ששואבת את המים דרך חריץ מבוקר שנעשה ברובה. בבניה חדשה יותר, ניתן להשתמש בשיטה אחרת שמבוססת על החדרה של אוויר חם ויצירת ואקום באזור הפגוע.

כאשר מופיעה בעיית רטיבות תת-רצפתית חשוב מאוד לטפל בה בהקדם כיוון שהיא עלולה לגרום לנזקים חמורים. רטיבות שנמשכת לאורך זמן גורמת לנזק בלתי הפיך בתשתיות המבנה ויכולה להשפיע גם על הדירות הסמוכות, תוך פגיעה אפשרית גם במערכת החשמל.

בכל מקרה, מומלץ לבצע בדיקה יסודית של איטום החדרים הרטובים לפחות פעם בשלוש שנים, כדי לנסות להימנע מבעיות אלו. חומרי איטום בכלל ובחדרים רטובים בפרט, נוטים להתבלות עם הזמן ויש צורך לחדשם ולוודא את תקינותם בתדירות מספקת כדי לא להגיע למצבים בלתי הפיכים.

 צור קשר