איטום מרתף

21/12/2015


בניית מרתף בבית פרטי או בניין מגורים הוא תהליך מורכב הדורש הכנות מיוחדות וביצוע מוקפד. עצם הימצאו של המרתף מתחת לפני האדמה והעובדה שמדובר בחלל המוגבל ביכולות האיוורור שלו הופכים אותו לרגיש במיוחד לנזקים מצטברים של לחות ורטיבות. בשל כך, אחד הדברים שהכי חשוב לשים לב אליהם עד בשלב הבנייה הוא איטום המרתף. הצלחת פרוייקט הבניה של המרתף ולמעשה של המבנה כולו תלויה במידה רבה באיטום נכון של המרתף, שכן איטום מרתף שנעשה ברשלנות עשוי לגרום לנזקים כבדים, בהם: חדירת לחות ורטיבות לקירות המבנה, היווצרות עובש וטחב, קילופי טיח, סדקים, חלודה ועוד. את הנזקים שנוצרו בעקבות איטום מרתף כושל קשה מאוד לתקן לאחר מעשה והפתרונות הם מוגבלים ויקרים עד מאוד.

כשמדברים על איטום מרתף נהוג להתייחס לשני סוגי איטום: איטום מרתף חיצוני, הנקרא בשפה המקצועית איטום חיובי, ואיטום מרתף פנימי הנקרא גם איטום שלילי.


איטום מרתף חיצוני


איטום מרתף חיצוני כשמו כן הוא, מתבצע על חלקו החיצוני של המרתף, בחלקים שבאים במגע עם האדמה- קירות המרתף ורצפת המרתף, והוא מתבצע כבר בשלב הבניה. מטרת איטום מרתף חיצוני היא למנוע חדירת לחות ורטיבות למרתף וזאת תוך התייחסות וטיפול במערכת הניקוז. איטום מרתף חיובי כולל שילוב של סוגים שונים של חומרי איטום בהם: יריעות איטום ביטומניות המשמשות בעיקר לאיטום רצפת המרתף, יריעות HDPE המשמשות לעיטוף המבנה, משחות ביטומניות המונחות בהתזה על קירות המרתף ועוד. כשמבצעים איטום מרתף יש להקפיד על מספר דברים: לפני תחילת עבודות האיטום יש לוודא כי כל המשטחים יבשים וישרים. יש לבצע תיקון ומילוי של חורים, כיסי אוויר וחצץ באמצעות חומרי איטום ומילוי מתאימים. חשוב במיוחד להקפיד על איטום נקודת המפגש בין קירות המרתף לרצפת המרתף, איטום המתבצע לרוב באמצעות ריתוך יריעות ביטומניות. בגמר עבודות האיטום יש להתקין גם לוחות בידוד ויריעות הגנה וניקוז מרחביות.

 

איטום מרתף חיצוני


איטום מרתף פנימי


איטום מרתף פנימי מתבצע בדרך כלל במבנים קיימים, כאשר ישנם ליקויים במעטפת האיטום החיצונית של המרתף וסימני רטיבות מתגלים במרתף. איטום מרתף פנימי לא אמור להתבצע במקום איטום מרתף חיצוני אלא בנוסף אליו או, כאמור, במקרים בהם מתגלים ליקויים באיטום החיצוני ולא ניתן לגשת לקירות החיצוניים של המרתף.

תהליך איטום מרתף פנימי נחלק לשני שלבים מרכזיים: שלב ההכנות ושלב האיטום.

בשלב ההכנות מתמקדות העבודות בחשיפת הבטון על ידי הסרת ריצוף, צבע וטיח. לאחר חשיפת הבטון יש לנקות את הקיר מבטון רופף וחוטי ברזל בולטים, וכן לטפל בחלודה שנוצרה על ידי ניקויה והנחת חומרים נוגדי חלודה. בהמשך, ההכנות לאיטום המרתף מתמקדות בהחלקת הקירות ומילוי החורים והסדקים באמצעות הזרקת חומרי איטום על בסיס צמנטי, המתרחבים לאחר יישומם, וטיפול בפתחים, משקופים ואלמנטים חודרים. לסיום יש להחליק את משטחי הבטון באמצעות הנחת תערובת של מלט ודבק על בסיס לטקס.

שלב האיטום מתבצע לאחר אשפרה של 7 ימים. איטום המרתף כולל הרטבה של משטחי העבודה, ציפוי בשכבה ראשונה של חומר צמנטי והנחת רשת אינטרגלס. לאחר מכן מתבצעת הנחה שניה ואם יש צורך גם הנחה שלישית של חומר איטום. בסיום עבודות האיטום ניתן לצבוע מחדש את הקירות.

 צור קשר